Haider hatalomra jutása mellékvágányra állítaná Ausztriát az EU-ban <br/>

Vágólapra másolva!
A szélsőjobboldali Jörg Haider valószínű bejutása az osztrák kormányhatalomba meggyengítheti Bécs pozícióját az Európai Unióban, s csökkenhet a tizenötök kohéziója.
Vágólapra másolva!

A stockholmi holokauszt értekezletet megnyitó Göran Persson svéd miniszterelnök szerint "az FPÖ programja nem illeszkedik az EU értékeihez. Ha Haider belép a kormányba, az nyugtalanító lesz nem csupán Ausztria, de az Európai Unió egésze számára is." Persson úgy vélte, az EU-nak komolyan kell vennie az osztrák konzervatívok és a Haider vezette párt koalíciós esélyét.

Idegengyűlölő és időnként nácibarát kijelentésein túlmenően Jörg Haidert Európa-ellenesnek is tartják, aki élesen ellenzi az EU keleti irányú kibővítését - írta az AFP, ugyanakkor idézte a lehetséges koalíciós partnert, Wolfgang Schüsselt, a konzervatívok vezetőjét is, aki azt hangoztatta, hogy esetleges koalíciójuk "világos igent fog mondani Európára és értékeire".

Németországban a kormányzat azt jelezte, hogy megérti az aggodalmakat, amelyek az osztrák szélsőjobb kormányra jutásának lehetőségét kíséri. Andreas Michaelis külügyi szóvivő kijelentette, hogy "a külügyminisztérium meg tudja érteni az ilyen aggodalmakat".

Franciaország ugyancsak külügyi szóvivője útján jelezte álláspontját, miszerint Ausztria "sajnálatos helyzetbe kerülhet", ha a szélsőjobb bejut a kormányba. Idézve Hubert Védrine külügyminiszternek még az őszi osztrák választások után mondott szavait, a szóvivő kijelentette: elítélendő minden olyan politikai gyakorlat, amely a lakosság egy részében fokozza a nyugtalanságot, gyűlöletet kelt, hogy populista mozgalmat hozhasson létre.

Olaszországban a Massimo D'Alema vezette baloldali demokraták és a kommunisták 27 parlamenti képviselője figyelmeztetett a szélsőjobb kormánytagságának veszélyeire, kijelentve: Haider jelenléte egy közeli és mindeddig baráti kormányban nem csupán politikai és diplomáciai problémát okozna Itáliának, hanem erkölcsi szégyent, egyértelmű veszélyt jelentene az EU-nak is.

A mielőbbi EU-tagságra pályázók közül Lengyelország is figyelmeztette Bécset. Az AFP Pawel Dobrowolski külügyi szóvivőt idézte, aki kifejtette: Haider náci színezettel átitatott kijelentései tiltakozást váltanak ki. Varsó számára az osztrák helyzet alakulása azonban az EU bővítésének távlatában a leglényegesebb, amely kérdésben a bécsi álláspont Haiderrel igen keménnyé válhat.

A többi európai ország szerda délutánig érdemben nem reagált, legfeljebb azt jelezte, hogy addig nem foglal állás e kérdésben, amíg konkréttá nem válik a szélsőjobb belépése az osztrák kormányba.

A Stockholmban nyilatkozó Ehud Barak izraeli kormányfő szerint Ausztria nagyon nyugtalanító jelzést adna egy ilyen fejleménnyel, a Haider-párt kormánytényezővé válása befolyásolná a zsidó állam álláspontját, s kénytelen lenne visszahívni bécsi nagykövetét.

Az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) szerdán közzétett párizsi nyilatkozatában szintén mély aggodalmát hangoztatta Haiderék lehetséges kormányra kerülése miatt.

(MTI)

Ajánló:

(Németül)