New Hampshire-ben Al Gore és George Bush győzött<br/>

Vágólapra másolva!
Novemberben elnökválasztásokat tartanak az Egyesült Államokban. Az elnökjelöltek kiválasztása már most elkezdődött: előválasztásokat és jelölőgyűléseket tartanak országszerte. Az első jelentések szerint a demokraták legesélyesebb jelöltje Al Gore, jelenlegi amerikai alelnök. A republikánusokat pedig valószínűleg a korábbi elnök fia, ifjabb George Bush, vagy John McCain arizonai szenátor képviseli.
Vágólapra másolva!

Az amerikai elnökjelöltek kiválasztása több hónapon át tartó folyamat. Az egyik módszer az előválasztás. Itt a választópolgárok az "igazi" választásokhoz hasonlóan szavazhatnak a különböző jelöltekre. A lényeges különbség, hogy ilyenkor ugyanannak a pártnak a jelöltjei közül kell egyet kiválasztani, míg a novemberi elnökválasztásokon már a különböző pártok vezetői mérik össze erejüket. A véleménynyilvánítások alapján a párt nyári országos választmányai nevezik majd meg hivatalosan az elnökjelölteket. Az előválasztás módszerével élnek például New Hampshire államban.

A másik módszer, ahogyan a jelölteket kiválasztják, a jelölőgyűlés: ebben az esetben csak az szólhat csak bele a jelöltállításba, aki elmegy valamelyik gyűlésre. A jelölőgyűlések Iowa államban népszerűek.

Az Egyesült Államokban hagyományosan a demokraták és a republikánusok jelöltjei között dől el az elnökválasztás.

Eddig Iowában és New Hampshire-ben tartották meg az előválasztásokat. Iowában a demokrata jelöltek közül Al Gore fölényesen, kétharmad-egyharmad arányban győzött egyetlen kihívójával, Bill Bradley volt szenátorral szemben. Miután Gore New Hampshire-ben is győzelmet aratott 53-47 arányban, Bradley elnökjelölti esélyei megcsappantak.

A republikánusok soraiban több a pályázó. Iowában George Bush texasi kormányzó győzött, és közvélemény-kutatási adatok szerint is ő áll az élen a legtöbb államban. New Hampshire-ben azonban John McCain arizonai szenátor győzött: a szavazatok 49 százalékát szerezte meg, míg Bush csak 31 százalékot kapott.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)