Pinochet egyelőre mégsem utazhat Chilébe<br/>

Vágólapra másolva!
Tovább folytatódik a volt chilei diktátor, Augusto Pinochet körüli jogi huzavona. Az angol felsőbíróság három bírája ugyanis felülbírálta Jack Straw brit belügyminiszter korábbi döntését. A miniszter szerint a 84 éves Pinochet rossz egészségi állapota miatt nem adható ki Spanyolországnak, és az időközben kiadatását kérő Belgiumnak sem. Az orvosi jelentést azonban Straw nem mutatta meg a fellebbező országok képviselőinek.
Vágólapra másolva!

Egyelőre mégsem utazhat vissza Chilébe Augusto Pinochet, annak ellenére, hogy Jack Straw brit belügyminiszter ezt korábban már jóváhagyta. A miniszter egy orvosi jelentésre hivatkozott, mely szerint Pinochet ellen - rendkívül rossz egészségi állapota miatt - nem lehet eljárást indítani, illetve más országoknak kiadni.

A sokat emlegetett orvosi kivizsgálás eredményeit azonban a kiadatást követelő Belgium és több emberjogi szervezet képviselői sem nézhették meg. A bíróság ezért nem fogadta el a belügyminiszter döntését.

"Nagyon örülünk a döntésnek. Most majd meglátjuk, a bíróság hogyan vélekedik az orvosi jelentésről" - mondta a volt diktátor bíróság elé állÍtását leghangosabban követelő Amnesty International emberjogi szervezet képviselője.

A három bíró legújabb, Pinochettel kapcsolatos határozata Straw mellett az ügyben múlt héten döntést hozó Maurice Kay bírót is felülbírálta. Kay ugyanis múlt hétfőn még jóváhagyta a belügyminiszter döntését. Szerinte ugyanis egy független orvoscsapat vizsgálta meg Pinochetet. Az orvosi vizsgálat eredménye pedig szigorúan magánügy, nem tartozik a nyilvánosságra, elég, ha a miniszter ismeri a jelentés tartalmát.

Belgium Kay múlt hétfői döntése után azonnal jelezte, hogy újra fellebbez a döntés ellen. Az emberijog-védőket és Belgiumot képviselő ügyvédek is azzal érvelnek, hogy "törvénytelen és ésszerűtlen" Jack Straw brit belügyminiszter elhatározása a volt chilei államfő elengedéséről.

A bírói határozat szerint Jack Straw belügyminiszter "nem járt el törvénytelenül és ésszerűtlenül", amikor saját hatáskörében, brit orvosi vélemény birtokában úgy döntött, hogy leállítja a 16 hónapja házi őrizetben tartott volt chilei államfő kiadatási eljárását, és hazaengedi Chilébe a szenátort megromlott egészségi állapota miatt.

Pinochetet azzal vádolják, hogy 1973 és 1990 közötti uralma idején Chilében emberiségellenes bűncselekményeket követett el: emberek megkínzására, megölésére adott parancsot. 3197 ember meggyilkolását vagy eltűnését tudják rábizonyítani. Összesen 35 vádpontot terjesztettek be Pinochet ellen.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

angolul