Az osztrák kormány elkötelezett az európai alapértékek mellett <br/>

Vágólapra másolva!
Wolfgang Schüssel, Ausztria új kancellárja szerdán a parlamentben kormánynyilatkozatban vázolta fel terveit. Többek között szólt az Európai Unió bővítéséről, a költségvetésről, a bevándorláspolitikáról, végül kijelentette, hogy az ország egyetlen lakosának sem kell üldöztetéstől tartania.
Vágólapra másolva!

Az osztrák parlament szerdai ülésén a zöldek bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a múlt pénteken beiktatott új kormányfő Wolfgang Schüssel ellen. A törvényhozó testület azonban a kormánypártok szavazataival elutasított azt.

Ezután Schüssel nyilatkozatban vázolta kormánya terveit. Ebben ismét felszólította Ausztria bírálóit, hogy gondolják át előítéletekből született nézeteiket. A parlamentben helyet foglaló pártok kivétel nélkül elkötelezték magukat a demokratikus alapelvek mellett - mondta.

Szerinte a 14 EU-tagállam szankciói nem felelnek meg az európai szerződéseknek, és sokkolták Ausztriát. Ugyanakkor elismerte, hogy "akadnak gondok a szavakkal, a hangvétellel", de úgy vélte, hogy a bírálókat párbeszéddel, tettekkel kell meggyőzni.

A program első konkrét pontjaként az Európa, valamint az Európát alkotó alapértékek melletti elkötelezettséget nevezte meg. Az EU bővítésében a kancellár történelmi esélyt lát, amely gazdaságilag előnyös, de társadalmi és kulturális téren is gazdagítja Ausztriát. Hozzátette: a legsúlyosabb gondokat és a versenyhelyzetben lehetséges hátrányokat átmeneti megoldásokkal kell kiküszöbölni.

Wolfgang Schüssel kijelentette: Ausztria el akarja mélyíteni a NATO-hoz fűződő kapcsolatait, hogy nyitva tartsa a későbbi belépés lehetőségét. Szerinte a biztonságpolitikáról a végső döntést a nép hozza majd meg.

A költségvetés szanálását a kormány legfontosabb feladatának nevezte. A cél, hogy a hiány 2005-ig a hazai össztermék 1,5 százalékára csökkenjen. Ezt főleg megtakarítások útján - így minden 15. közalkalmazott leépítésével - szándékozik megoldani a kormány, de ez nem elég.
Emelni fogják a dohányra és az elektromos áramra kirótt adót, az autópálya-matrica és a gépjármű-biztosítások árát.

A kormány tenni kíván azért, hogy a náci kor kényszermunkásai mielőbb jóvátételben részesüljenek "az érintett cégek felelősségének figyelembe vételével", és gyors eljárást ígért főleg azoknak, akik az eddigi jóvátételekből nem részesültek és rossz körülmények között élnek.
"Ausztria náci múltjának ismerete kötelez az ilyen eszmékkel való eltökélt szembeszállásra és a fiatalok felvilágosítására" – mondta a miniszterelnök.

Jelentős feladatnak nevezte a nyugdíjrendszer átalakítását, a munkanélküliség elleni következetes harcot, az egészségbiztosítási rendszer átszervezését, valamint a tervezett új családtámogatási rendszer megvalósítását.

Az osztrák bevándorlási politikában ezentúl az új bevándorlókkal szemben a már az országban élők beilleszkedése és a családösszevonás élvez prioritást.

A belbiztonság terén a kormány a szervezett bűnözés, a drogokkal összefüggő bűnözés és az embercsempészet elleni harcra kíván összpontosítani.

Schüssel elkötelezte magát amellett, hogy a politika kivonul a piacokról, és hogy Ausztria befektetési terepeként gyakorolt vonzerejét emeli a kormány.

Végül a kancellár mindenkit biztosított arról, hogy az országban senkinek sem kell üldöztetéstől tartania.

(MTI)

Korábban: