Heves vitát váltott ki az előterjesztett kormányprogram az osztrák parlamentben<br/>

Vágólapra másolva!
Az osztrák parlamentben szerdán egész nap heves vita zajlott a kormánypártok és az ellenzék között Wolfgang Schüssel kancellár délelőtt előterjesztett kormányprogramjáról, amelyhez 64 képviselő jelentkezett hozzászólásra.
Vágólapra másolva!

Peter Kostelka, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ)frakcióvezetője kevéssé komolynak nevezte a programot, és hiányolta a konkrétumokat. Kijelentette: ettől a kormánytól "félni kell".

Alexander Van der Bellen, a zöldek frakcióvezetője az új kormányt "Jörg Haider árnyék-kabinetjének" minősítette, és élesen bírálta mindenekelőtt az Osztrák Néppártot (ÖVP), amiért nem hajlandó megfelelő súllyal tudomásul venni a nemzetközi bírálatokat.

Ezzel szemben Peter Westenthaler, az Osztrák Szabadságpárt frakciójának vezetője felemelő pillanatnak nevezte a kormányprogram előterjesztését, és felszólította az SPÖ-t, hogy vállalja a felelősséget a költségvetés nehéz helyzetéért, amely az új kormány öröksége.

Andreas Khol, az ÖVP frakcióvezetője azt hangoztatta, hogy az SPÖ-nek konstruktív részt kell vállalnia a törvényhozás munkájából, hiszen a kormányprogram igen jelentős része az ÖVP és az SPÖ később megszakadt kormányalakítási tárgyalásai során kidolgozott tervekből került át az FPÖ-ÖVP kormány programjába.

Az FPÖ-frakció, amely a koalíciós partner ÖVP-vel egybehangzóan többször leszögezte, hogy a helyzet lecsillapítására törekszik, levélben szólította fel Thomas Klestil szövetségi elnököt, hogy tisztázza a külföldi bírálatok kiváltásában játszott állítólagos szerepét, mivel Klestilről több külföldi lap azt közölte, hogy maga kérte partnereit az Ausztria elleni intézkedésekre.

A frakció a Klestilnek írt levélen túl további információkat kíván beszerezni arról, hogy az elnök, illetve Viktor Klima volt kancellár milyen szerepet játszott a szankciók létrejöttében, és esetleg a későbbiekben parlamenti bizottsági vizsgálatot szándékozik javasolni.

A zöldek indítványt tettek parlamenti vizsgáló bizottság létrehozására a külföldi reagálásokkal kapcsolatos "összeesküvési elméletnek", valamint annak tisztázására, hogy az új kancellár és kormánya tagjai mikor és hogyan szereztek tudomást az Ausztria elleni szankciók előkészítéséről és mennyiben viselnek felelősséget az ország külpolitikai elszigetelődéséért.

(MTI)

Ajánló: