Megkezdték a munkálatokat a ciánszennyeződést okozó romániai derítőnél<br/>

Vágólapra másolva!
Egész nap dolgoztak szerdán a munkagépek és a nagy kapacitású tehergépkocsik a nagybányai Aurul Bányaipari Vállalat zazari ipari derítőjénél, ahol a múlt héten nagy mennyiségű ciánt tartalmazó szennyvíz jutott a Magyarországra érkező folyókba.
Vágólapra másolva!

A gáton történt mintegy 35-40 méteres szakadás betömése után tovább erősítik az egész szakaszt, mert még mindig igen jelentős hómennyiség van a gáton és ez a későbbiekben akár újabb gondot is jelenthet.

Az elemi erővel kiszabadult szennyvíz valósággal letarolt mindent és látható, hogy a levonulás némely szakaszán 30-35 méter szélességben közelítette meg a szennyvízáradat a néhány száz méterre folyó Lápost, melynek vize a Szamosba ömlött.

A román szakemberek szerint a szakadást minden valószínűség szerint a gyors hóolvadás okozta, és a vastag hótakaró alatt nem vették észre az áttörésre utaló jeleket.

Maran Constan, a Máramaros Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság főfelügyelője nem tudta megmondani, hogy mekkora biológiai kárt okozott az ipari szennyvíz a román oldalon, de megjegyezte, hogy halpusztulásról nem szóltak a jelentések. A szolgálatot teljesítő munkahelyi vezetők tagadták, hogy újabb adag cián került volna a vízbe. Ezzel ellentétben Maran Constan azt mondta: a környezetvédelmi igazgatóság 16 millió lejre büntette vasárnap a Remin Rt. társaságot, mert kisebb szennyezést okozott.

A magyarországi halállomány tömeges pusztulása a román szakemberek szerint azért következhetett be, mert a folyó romániai felső szakaszán számottevően gyorsabb a folyó sebessége, mint a magyarországi szakaszon, és a Szamos nem volt befagyva. A fertőzés helyétől egészen a folyó magyarországi belépéséig mérték a kutak vízének ciántartalmát, de fertőzöttséget nem állapítottak meg egyetlen esetben sem - mondták. Ezzel ellentétben más szakemberek elmondták, hogy a ciánnal fertőzött víz levonulása során volt olyan időszak, amikor szabad szemmel is látható volt a Szamos hídjáról, hogy másodpercenként hozta a víz a haltetemeket.

(MTI)