Vasárnap eléri a cián a Dunát <br/>

Vágólapra másolva!
A tiszai ciánfolt, amely elpusztította az élővilágot a folyó jugoszláviai szakaszán, vasárnap eléri a Dunát. A halállomány vagy nyolcvan százaléka kipusztult, mióta, két nappal ezelőtt, a mérgező anyag megjelent a Tisza jugoszláviai szakaszán. Eközben vizsgálat indult a Nagybánya környékén történt ciánszennyezés okainak feltárására
Vágólapra másolva!

- A Tisza halott folyó, a folt semmit sem hagy életben - mondta Bacskulin István magyarkanizsai (Kanjiza) polgármester az AP-nek. Jugoszláviai környezetvédelmi szakemberek szerint évekig tarthat, míg a vízi élővilág újjáéled a Tiszában. A ciánfolt növeli a környezetszennyezési terhelést Jugoszláviában, ahol a helyzet amúgy is súlyos a NATO tavalyi, olajfinomítók és gyárak ellen intézett bombatámadásai miatt - írta az AP. A Tanjug hírügynökség szerint a hatóságok "megfelelő intézkedéseket" tesznek. Ezt tagadja Juhász István zentai (Senta) polgármester, aki azt állítja. hogy a központi jugoszláv kormányzattól senki sem vett részt a Tisza-menti helyhatóságok szombati zentai értekezletén, amelyen szükségintézkedéseket vitattak meg, és segítség sem érkezett Belgrádból.

Mugur Isarescu román miniszterelnök utasítására vizsgálat indult a Nagybánya környékén történt ciánszennyezés okainak feltárására - közölte Petre Roman román külügyminiszter. A külügyminiszter kijelentette: a román hatóságoknak figyelembe kell venniük Magyarország követeléseit és fel kell mérniük a január végén történt baleset miatt keletkezett károkat. A román külügyminiszter szerint meg kell vizsgálni minden más helyet is, ahol fennáll a veszélye annak, hogy hasonló baleset előfordulhat.

A nagybányai Aurul bányatársaság zazari derítőjének gátja január 31-re virradó éjszaka átszakadt. A gáton keletkezett mintegy 25 méteres szakadást csak három nappal később tudták betömni, addig közel 100 ezer köbméter, ciánt és nehézfémionokat tartalmazó ipari szennyvíz került a szabadba. A mérgező víz a közeli Lápos folyóba, majd onnan a Szamosba ömlött és a Szamoson át eljutott a Tiszába. A román területen keletkezett környezeti károkról mostanáig még csak becslésszerűen sem nyilatkoztak a román illetékesek, bár azt elismerték, hogy nagyon súlyos környezeti katasztrófa történt.

A helyi környezetvédelmi és vízügyi szakemberek eddig mindössze annyit mondtak, hogy a Lápos és a Szamos folyó romániai szakaszán "meglepően csekély volt a halpusztulás", ezért véleményük szerint túlzóak a magyar hivatalos szervek állításai, hogy magyar területen milyen súlyos következményekkel járt a "ciándugó" áthaladása.

Az ausztrál-román érdekeltségű Aurul társaság tavaly májusban kapott ideiglenes működési engedélyt. Azóta az év végéig legalább három alkalommal fordult elő, hogy a zártrendszerű technológia ellenére mérgező ipari víz került a szabadba. A balesetek miatt a társaság működését az év végén leállították, majd idén január 20-án az illetékes hatóságok egy évre szóló működési engedélyt adtak, azzal, hogy az Aurulnak még számos előírást teljesítenie kell.

Január utolsó napjaiban gyors olvadásnak indult Romániában az előző hetekben hullott hatalmas mennyiségű hó. A gátszakadás okaként a romániai szakemberek első nyilatkozataikban azt említették, hogy a hirtelen olvadás miatt a derítőben megnövekedett a vízmennyiség, és a gát nem bírta ki a terhelést.

(MTI)

Ajánló:

angolul