Al Gore és George W. Bush győzelmét hozták a szuperkeddi előválasztások<br/>

Vágólapra másolva!
A szuperkeddnek nevezett, legnagyobb előválasztási nap eredményei szerint szinte biztosnak tekinthető, hogy a 2000-es amerikai elnökválasztáson a republikánusoknak George W. Bush texasi kormányzó, a demokratáknak pedig Al Gore alelnök lesz az elnökjelöltje.
Vágólapra másolva!

Al Gore

Az előválasztást szavazófülkés módszerrel bonyolítják le. A jelölőgyűléseken végeredményben az előválasztással megegyező módon olyan küldötteket választanak ki, akik valamely elnökjelöltségre pályázó politikus elkötelezett támogatójaként vehetnek majd részt a demokrata, illetve a republikánus párt nyári országos konvencióján. Ott hivatalosan is megnevezik majd a két párt elnökjelöltjét. A republikánusok július 31. és augusztus 3. között Philadelphiában, a demokraták augusztus 14. és 17. között Los Angelesben tartják a nagy eseményt.

George W. Bush

A CNN exit-poll eredményei

A demokrata Al Gore valamennyi államban legyőzte kihívóját, Bill Bradley-t, New Yersey egykori szenátorát, még Bradley szülőhelyén, Missouriban is - írta a CNN.

Bradley, az egykori kosárlabda-bajnok különösen súlyos vereséget szenvedett Georgiában (84-16), Ohióban (73-25) és Marylandben (67-28). Így aligha kétséges, hogy Clinton jelenlegi alelnökét választják meg a demokraták elnökjelöltjének júliusban Los Angelesben.

Bradley az eredmények ismeretében úgy nyilatkozott: az elkövetkező egy-két napban meggondolja, hogy visszalépjen-e. Kedd éjszakai nyilatkozata mindenesetre meglehetősen lemondó hangvételű volt. "Gore nyert és én vesztettem" - nyilatkozta a CNN-nek, majd Vince lombardi futball-edzőtől idézett: "A győzelem nem minden; a győzelem az egyetlen lehetséges dolog".

A republikánusoknál George W. Bush győzelme már nem volt ilyen egyértelmű. A CNN adatai szerint Bush győzött Arizonában, Kaliforniában, New Yorkban, Ohio-ban, Georgiában, Marylandben, Maine-ben és Missouri államban. McCain nyert Vermountban, Cunnecticutban, Massachusettsben és Rhode Island-en.
McCain semmiképp sem lép vissza Bush javára, így közöttük folytatódik a verseny, bár nyilvánvalóan Bush az esélyesebb.

Bush nem tartott beszédet az eredmények közzététele után. Csupán annyit mondott: "A kampány fáradtságos dolog, de a versengés jót tesz nekem. Most már kész vagyok arra, hogy bevegyem a Fehér Házat. Addig azonban még pár államot meg kell hódítanom."

McCain - annak ellenére, hogy több államban is megelőzte Busht - nem optimista az esélyeit illetően. "Ezen az éjszakán" - utalt a CNN-nek adott nyilatkozatában a szuperkeddre - "minden rossz rosszabbra fordult."

A demokratáknak 2170 küldött támogatására van szükségük ahhoz, hogy valóban őket jelöljék elnökjelöltnek. Ebből Gore 1421, Bradley pedig 411 támogatást szerzett meg eddig.

A republikánusoknál 1034 küldött támogatása szükséges a tényleges győzelemhez. Ebből Bush 681-et, míg McCain 225-öt szerzett meg eddig.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. március 6.)