Kína Szerbia legjobb barátja <br/>

Vágólapra másolva!
A nemzetközi elszigeteltségben lévő Szerbia új barátot talált magának Kína személyében. Szerbiában már tízezrekre tehető a kínaiak száma, és hetente egyre többen érkeznek Ázsiából. A szerb ellenzék ugyanakkor úgy véli: Milosevics a kínaiak betelepítésével kívánja megnyerni a következő választást.
Vágólapra másolva!

Szerbia és Kína barátsága a tavalyi koszovói NATO-bombázások idején köttetett. Az észak-atlanti szövetség ugyanis véletlenül lebombázta Kína belgrádi követségét, amit az ázsiai országban nem felejtettek el. Kína ugyan elfogadott Amerikától kártérítést, azonban továbbra is úgy vélik, hogy szándékos támadás áldozatává vált követségük.

A kínaiak nagyszámú betelepüléséről azonban vita alakult ki, mivel a szerb ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy a kínaiak szerb állampolgárságát pénzért árulják, és betelepedésük révén kívánják elérni, hogy a belgrádi vezetés a következő választáson is sikeresen végezzen.

Belgrád egyik részét megszállták a kínaiak, és egyfajta romantikátlan kínai negyeddé változtatták. A Kína szegényebb vidékeiről származó bevándorlók százai nyitottak boltokat a környéken, mivel úgy vélik, hogy Belgrádban megcsinálhatják a szerencséjüket. Olcsó, Kínából származó áruikkal meg is nyerték a szerb vásárlókat maguknak.

Gu Lijun csak hat hónapja érkezett Belgrádba, azonban férjével máris boltot nyitott. Nem csak jó tapasztalataik vannak, Gut ugyanis nemrég kirabolták. Ennek ellenére úgy döntöttek, Szerbiában telepednek le. Véleményük szerint Kínában sokkal nehezebb érvényesülni, mert sokkal többen csinálják ugyanazt.

Rade Drobacs jugoszláv külügyminiszter úgy véli: a kínaiak a szerbekkel együtt a koszovói támadások áldozatainak tekinthetők. A politikus kifejtette: a bombázások erős szolidaritást eredményeztek a kínaiak és a jugoszlávok, illetve kormányaik között. Mindez alapul szolgál ahhoz, hogy politikai, gazdasági, kulturális és más területen is kölcsönös és jó kapcsolatokat alakítsanak ki.

A két ország barátsága azonban kölcsönös előnyökkel jár. Jugoszlávia ugyanis már elfogadott némi kölcsönt és diplomáciai támogatást Kínától. Az ázsiai ország ugyanakkor új piacra lelt, és megerősítheti pozícióit a nyugati területeken.

Dragan Veszelinov szerb ellenzéki vezető szerint az országba betelepült kínaiak egy része ellenségnek tekinti őket. Az ellenzék ugyanis azzal vádolja az országot irányító Szlobodan Milosevicset, hogy azért osztogat állampolgárságot a kínaiaknak, hogy a következő választáson ismét győzelemre segítsék őt.

A kínai emigránsok megváltoztathatják Szerbia etnikai és politikai szerkezetét – véli Veszelinov.

A kínaiak eközben kielégíthetetlen étvággyal kebelezik be Szerbiát, ugyanis hetente százak érkeznek Pekingből. A kínai közösség Szerbia egyik legfontosabb etnikai kisebbségévé válhat.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

A koszovói háború eseményei.