Megnyílt az Európai Unió Fajüldözést és Idegengyűlöletet Megfigyelő Központja<br/>

Vágólapra másolva!
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke jelen lesz pénteken az Európai Unió Fajüldözést és Idegengyűlöletet Megfigyelő Központja (EUMC) ünnepélyes megnyitóján. A szankciók nyomán némileg zavarossá vált EU-osztrák viszony miatt azonban hiányozni fog Wolfgang Schüssel kancellár, aki oly hevesen küzdött annak idején azért, hogy a központ székhelye Bécs legyen.
Vágólapra másolva!

Az új EU-hatóság a pénteki megnyitóünnepségre meghívta az unió tagállamainak államfőit, viszont nem hívta meg az osztrák kormány és az osztrák pártok képviselőit.

Schüssel kancellár már korábban tudatta, hogy nem lesz jelen. Az osztrák kormányt Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter képviseli. Igaz, hogy ő sem kapott meghívót, viszont holland kollégája, Jozias van Aartsen levélben kérte megjelenését, akárcsak az EU többi külügyminiszterét, hogy ezzel is kiemeljék, milyen nagy jelentőséget tulajdonít az unió a fajüldözés elleni harcnak. Aartsen szóvivője útján külön közölte: a tizennégyek Ausztria elleni szankciói az EU testületein belül nem érvényesek.

Az Európai Unió Fajüldözést és Idegengyűlöletet Megfigyelő Központja (EUMC) annyit már közölt, hogy az osztrák külügyminisztert természetesen meghívás nélkül is beengedik az ünnepségre, viszont tanácstalanság uralkodik a tekintetben, hogy hogyan kezelik majd a hívatlan vendéget.

Alfred Gusenbauer, az Osztrák Szociáldemokrata Párt kijelölt elnöke jelen kívánt volna lenni, de tudatták, hogy őt sem hívták meg. Gusenbauer szóvivője útján jelezte szerdán, hogy ez esetben nem is megy el. Ennek kapcsán azonban kiderült, hogy egyetlen osztrák párt képviselőit sem hívták meg, kivételt Heinz Fischer, a parlament elnöke mellett csak két európai parlamenti képviselő alkot. Ausztriát hivatalosan Thomas Klestil szövetségi elnök képviseli.

Az új EU-hatóság elnöke Jean Kahn, a francia miniszterelnök mellett működő emberi jogi tanácsadó testület tiszteletbeli elnöke, a francia és a strasbourg-i zsidó hitközség vezetőségeinek tagja, köztiszteletben álló jogász és emberi jogi aktivista.

Kahn a Die Presse című bécsi lapban csütörtökön megjelent interjújában ismét élesen bírálta a szélsőjobboldalinak tartott Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) bevonásával alakult kormányt és utalt arra, hogy a megfigyelő központ alapokmányának első cikkelye kizárja a szélsőjobboldali pártokkal való szövetségeket. Diplomatáktól szokatlan stílusban jelentette ki az interjúban: a központ "nem szólíthat fel Ausztriában puccsra, vagy forradalomra, de ajánljuk az osztrákoknak, hogy ne nyugodjanak bele a jelenlegi helyzetbe, amely ellenszenvet kelt a kormánnyal és az ország lakosságával szemben, noha a választók kétharmada nem az FPÖ-re szavazott".

Az EU megfigyelő központjának feladata a megfigyelés, eszközként közlemények és ajánlások kidolgozásával és kiadásával élhet.

(MTI)

Ajánló: