Dzurinda bizalmat kapott a szlovák parlamenttől<br/>

Vágólapra másolva!
Nyolcadszor tett eredménytelen kísérletet a szlovák ellenzék arra, hogy megvonja a bizalmat a Mikulás Dzurinda vezette négypárti koalíció kormány valamelyik tagjától.
Vágólapra másolva!

Meciarék ezúttal a miniszterelnököt célozták meg, de a kísérletük hiábavalónak bizonyult: Mikulás Dzurinda a csütörtök esti szavazással bizalmat kapott a parlamenttől. Jóllehet, a kormánykoalícióhoz tartozó Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) előzetesen Dzurinda támogatását ígérte, Jozef Migas, a baloldali párt elnöke, a parlament házelnöke közvetlenül a csütörtök esti szavazás előtt bejelentette: Dzurinda ellen fog szavazni, de a kormány átalakítását akarja, ellenben pártolja a koalíciós szerkezet megmaradását.

Migas lépését Dzurinda "derült égből jött villámcsapásnak" nevezte és azt mondta: nem a saját személye, nem is a kormánytagok személye a tét, hanem maga az ország: Szlovákia stabilitása, esélye és távlatai forognak kockán. Az ellenzék titkos szavazásra törekedett, de eredménytelenül.

A nyílt szavazásnál a 150 parlamenti honatya közül 141 volt jelen. 60 képviselő Dzurinda ellen, 72 mellette szavazott, 9 honatya nem vett részt a szavazásban. A miniszterelnök iránti bizalom megvonásához egyszerű többségre lett volna szükség.

Jozef Migas, a baloldali házelnök ígéretéhez híven Mikulás Dzurinda ellen szavazott. Migast pártjának öt képviselője, és a független Robert Fico követte, aki nemrég távozott Migas pártjából és új pártot alakított. A baloldal további hat képviselője Dzurinda mellett tette le a voksot.

A. Nagy László, a Magyar Koalíció Pártjának képviselője, a parlament emberi jogi és kisebbségi bizottságának elnöke a baloldal megosztottságát úgy kommentálta, hogy "a Demokratikus Baloldal Pártjában kialakult mély válság a párt szakadásával fenyeget, amely a jövőre nézve igen nehéz kormányzást jelentene."

A kormánykoalíció többi három pártja, a Szlovák Demokratikus Koalíció (SDK), a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Polgári Egyetértés Pártja (SOP) egységesen kiállt Mikulás Dzurinda mellett és bizalmat szavazott a miniszterelnöknek.

Ha Dzurinda nem kapta volna meg a bizalmat, akkor kormánya köteles lett volna lemondani.

(MTI)