Világszerte pozitívan fogadták a START-2 orosz ratifikálását <br/>

Vágólapra másolva!
Szerte a világon kedvezően fogadták, hogy négy évvel a washingtoni igen után pénteken Moszkva is ratifikálta az orosz-amerikai START-2 szerződést.
Vágólapra másolva!

A 19 országot tömörítő NATO főtitkára, George Robertson jó hírnek nevezte, hogy az orosz parlament alsóháza megszavazta a két nagyhatalom nukleáris arzenálját jelentős mértékben csökkentő egyezményt.

Bill Clinton amerikai elnök pénteken üdvözölte, hogy az orosz törvényhozás jóváhagyta a START 2 szerződést. Az elnök szerint az orosz ratifikálás növeli a biztonságot, és erősíti a demokratikus Oroszországgal ápolt amerikai kapcsolatokat, megnyitja az utat "további jelentős lépések előtt a nukleáris fegyverek számának, illetve magának a nukleáris veszélynek a csökkentése terén".

Nagy-Britannia külön is üdvözölte az orosz ratifikálást. Az ITAR-TASZSZ londoni beszámolójában Tony Blair kormányfő környezetére hivatkozva azt írta, hogy szigetországi vélemények szerint a "konstruktivitás új légkörét" teremti meg a moszkvai döntés annak a látogatásnak a számára, amelyet két nap múlva kezd brit földön Vlagyimir Putyin, a megválasztott orosz elnök.

Az orosz hírügynökség annak a brit nézetnek is teret ad, amely szerint a ratifikálással kifejeződésre jutott, hogy véget ért a Szovjetunió szétesését követő "zavaros időszak" és Oroszország élén erős elnök áll, aki "hatalmas népi támogatásra és demokratikus parlamentre támaszkodhat".

A finn külügyminiszter az orosz parlament alsóházának határozatát nagyon pozitív eseménynek értékelte, amely új impulzust ad az Egyesült Államok és Oroszország közötti atomleszerelési folyamatnak és amely lehetővé teszi a tárgyalások megkezdését a taktikai atomfegyverekkel kapcsolatos START-3 egyezményről.

Japán, Franciaország és Kanada külügyminisztériuma ugyancsak üdvözölte a START-2 moszkvai ratifikálását.

Ajánló:

Az egyezmény szövege. (angolul)

Korábban:

(2000. április 14.)