Adrian Nastase arrogánsnak nevezte Orbán Viktort<br/>

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor látogatása kapcsán a román sajtó egy részében az kapott a legnagyobb teret, hogy Gönczy János kormánybiztos elnézést kért a tiszai mérgezés miatti elhamarkodott magyar véleményekért.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor idejön, hogy kioktasson bennünket és megmondja nekünk, hány magyar konzulátusra van szükség Romániában - fogalmazta meg a legnagyobb román ellenzéki párt, a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) felháborodását a párt első alelnöke, Adrian Nastase. A magyar miniszterelnök hivatalos bukaresti látogatását kommentálva mindenekelőtt "Orbán Viktor arroganciájáról" bocsátkozott eszmefuttatásba. Megfogalmazása szerint "a magyar miniszterelnök mostanáig úgy járkált Erdélyben, mintha a román-magyar kapcsolatok sétaterén parádézna", s ezt a román kormány "szervilizmusa tette lehetővé", idézte Nastasét az MTI.
Több román lap is kommentáló megjegyzésekkel számolt be Orbán Viktor bukaresti látogatásáról. A fő probléma, amit szeretett volna "kipipálni", a csíkszeredai és a konstancai magyar konzulátus kérdése volt, írja a Curentul, ám "sokat akart, de csak keveset ért el".
Orbán Viktor kötelező látogatást tett Romániában. Az út bármiféle fontos politikai vagy gazdasági fejlemény nélküli rutinlátogatásnak bizonyult - vélekedett a Cotidianul, míg a Cronica Romana szerint "lehetetlen kért". Az Evenimentul Zilei "Orbán Viktor tündökléséről és bukásáról" közölt kommentárt, amely szerint a látogatásra olyan időszakban került sor, amikor Romániában már választási év van, Magyarországon pedig közelednek a választások és sem a bukaresti, sem a budapesti kormánykoalíció nem áll nyerésre.
A látogatással összefüggésben a román környezetvédelmi minisztériumban megbeszélést folytattak a román- magyar hidrotechnikai konvenció tagjai, akik az árvíz és a balesetszerű környezetszennyezés elleni határ menti védekezés módozatait vizsgálták meg. A Curentul és a Viua című bukaresti napilap szerint ez alkalommal Gönczy János magyar környezetvédelmi államtitkár sajnálkozását fejezte ki, és bocsánatot kért a román féltől azért, hogy korábban eltúlozták a nagybányai környezetszennyezés méreteit.
Romica Tomescu román környezetvédelmi tárcavezető elmondta, a szennyező nagybányai Aurul vállalatot csak azt követően helyezik ismét üzembe, hogy alkalmazta a romániai és a nemzetközi szakértők által megállapított valamennyi intézkedést, illetve, hogy kikérték a térségbeli civil társadalom képviselőinek véleményét is. Az egység tevékenységének újra indításánál jelen lesznek a magyar szakemberek is - ígérte. Bukaresti lapforrások szerint a konvención résztvevő magyar küldöttség vezetője, Hajós Béla, a magyar vízügyi tárca államtitkár-helyettese elismerte, hogy a román állam a két ország közötti megállapodásban foglaltaknak megfelelően tett eleget kötelezettségeinek. Ami az árvízvédelmet illeti, a felek megállapodtak: a romániai magyarországi, szlovákiai és ukrajnai szakemberek megfelelő terveket készítenek, abból a meggondolásból kiindulva, hogy a folyószabályozásnál a medencéket kell alapul venni, ahelyett, hogy minden ország külön-külön a maga területére készítene tervet, ahogyan az eddig történt. A magyar fél pénzügyi támogatást ígért bizonyos romániai árvízvédelmi létesítmények kivitelezéséhez, így hozzájárul a Fehér-Körös egyik gátjának helyreállításához. Ezt a román fél robbantotta fel a mostani árvíz alkalmával, 10 ezer hektárnyi földet mentve meg ezzel Magyarország területén - írta a Curentul.

(Magyar Hirlap)