A nukleáris fegyverek további csökkentéséről tárgyalt az amerikai és az orosz elnök<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök szombaton telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz államfővel. Az amerikai politikus gratulált ahhoz, hogy a moszkvai dumában sikerült keresztülvinni a START-2 szerződés régóta húzódó ratifikálását. Az orosz igen után további fegyverzetcsökkentésre kerülhet sor a START-3 keretében.
Vágólapra másolva!

Jake Siewert fehér házi szóvivő közlése szerint a megbeszélés mintegy tíz perces volt. Clinton azt mondta Putyinnak: a pénteki szavazás kimenetele fontos lépésnek tekinthető a nukleáris fegyverek számának csökkentése terén.

Az amerikai elnök azt reméli, a két ország az eddigieknél is nagyobb arányban csökkenti nukleáris arzenálját a tervezett START-3 szerződés révén. A megválasztott orosz elnök viszont - tette hozzá a washingtoni szóvivő - azt emelte ki, hogy "a nukleáris fegyverzetellenőrzés labdája most az amerikai térfélen pattog".

Moszkva a START-2 ratifikálásáért ugyanis cserébe azt követeli Washingtontól, hogy erősítse meg az átfogó rakétavédelmi rendszer tilalmát kimondó, 1972-es ABM-szerződés érvényét. Az Egyesült Államok e szerződést módosítani szeretné úgy, hogy néhány éven belül kiépítendő, újszerű műszaki elveken alapuló rakétavédelmi rendszere - amely Washington érvelése szerint nem Oroszország ellen irányul, hanem más, amerikai szempontból "sötét szándékú" államok (Irak, Irán, Észak-Korea) esetleges rakétatámadásának kivédését szolgálja - ne sértse az ABM-tilalmakat.

Vezető amerikai lapok, illetve tévékommentátorok a hét végén, a START-2-szavazással kapcsolatos Putyin-kijelentésekből azt szűrték le, hogy a megválasztott orosz elnök ragaszkodik a jelenleg hatályos ABM-mel összhangban álló amerikai magatartáshoz.

Korábban olyan feltételezéseket pedzegettek, hogy az Egyesült Államok hajlandó lenne rugalmas álláspontra helyezkedni ABM-ügyben, ha a START-3 tárgyalásokon jelentős fegyverkészlet-csökkentést tud kicsikarni az oroszokból. E tárgyalások most érdemben felgyorsulhatnak, hiszen előfeltételük, a START-2 orosz ratifikálása megtörtént.

A Clinton-Putyin telefon-megbeszélésen amerikai közlés szerint szó volt az orosz gazdasági reformokról, a tömegpusztító fegyverek továbbadásának megakadályozásáról, valamint a csecsenföldi helyzetről is.

Az amerikai elnök szintén kifejezte azon reményét, hogy találkozni tud Putyinnal még a hét nagy ipari ország és Oroszország júliusi okinavai csúcstalálkozója előtt. Időpont egyelőre nincs, de Washingtonban tartják magukat azok a hírek, hogy Clinton május végén vagy június elején ellátogat Moszkvába.

(MTI)

Ajánló:

Az egyezmény szövege. (angolul)

Korábban:

(2000.04.14.)