A szovjet korszakot felidéző hadgyakorlatot tartanak Oroszországban <br/>

Vágólapra másolva!
A Kommerszant Daily című orosz napilap tudósítása szerint az orosz légierő kedden olyan nagyszabású hadgyakorlatba kezdett, amelyre a Szovjetunió 1991-es bukása óta nem volt példa.
Vágólapra másolva!

A gyakorlat a Kaszpi-tenger térségében zajlik, péntekig tart, és a fekete-tengeri flotta is részt vesz benne hadihajókkal és harci gépeivel - írta a lap Mihail Oparin tábornokra, a légierő parancsnokára hivatkozva.

Az Interfax orosz hírügynökségnek szintén az orosz légierőre hivatkozó jelentése szerint a gyakorlatot a Fekete-tenger fölött tartják. Az orosz vezérkar tanulmányozta, hogy a NATO gépei a Jugoszlávia elleni tavalyi légi háborúban mennyire voltak eredményesek, és arra a következtetésre jutott, hogy az orosz gépek kevésbé hatékonyak az észak-atlanti szövetség gépeinél.

"A gyakorlat célja azt bizonyítani, hogy az orosz légierő modern és nagy hatósugarú" - jelentette ki Oparin tábornok a lapnak nyilatkozva. A hadgyakorlaton részt vesznek a Szaratov mellett állomásozó 37. hadsereg Tu-160, a NATO kódja szerint Blackjack, Tu-95MC Bear és Tu-22M3 típusú stratégiai bombázói, amelyek fel vannak szerelve a legújabb fejlesztésű orosz robotrepülőgéppel, az X-101 típusjelűvel.

A gépek a Kaszpi-tengerben kijelölt célpontok ellen ki fogják próbálni a fegyvert. Az észak-kaukázusi 4. hadsereg légierejének és légvédelmének, valamint a fekete-tengeri flotta harci gépeinek jutott az a feladat, hogy válaszoljanak a robotrepülőgépek támadására.

Az orosz Távol-Keleten állomásozó Tu-22MR típusú felderítőgépek is részt vesznek a gyakorlaton, de a részt vevő összes repülőgép és hadihajó számát nem hozták nyilvánosságra. A Vremja című orosz napilap úgy számolt be a hadgyakorlatról, hogy az orosz hadsereg légi gyakorlatot tart a Volga folyó középső és alsó szakasza, valamint a Kaszpi- és a Fekete-tenger felett.

A légi gyakorlattal egy időben ukrán-orosz közös tengeri hadgyakorlatot tartanak a Fekete-tengeren, amelyen szintén részt vesznek Tu-160 és Tu-95 típusú stratégiai bombázók. E gyakorlaton kipróbálják a robotrepülőgépek vezérlőrendszerét, amire azért van szükség, mert a gépek hosszú évekig ukrán támaszpontokon rozsdásodtak.

(MTI)