Zavargásokat váltott ki Miamiban Elián "kiszabadítása" <br/>

Vágólapra másolva!
Zavargás robbant ki Miami utcáin azt követően, hogy az amerikai bevándorlási hivatal ügynökei szombat hajnalban erőszakkal magukkal vitték a kis Elián Gonzálezt, azt a hatéves fiút, aki édesanyjával együtt tavaly menekült el Kubából, s édesanyja halála után miami rokonainál kapott menedéket. Eközben a gyereket megérkezett Washingtonba, ahol találkozott apjával.
Vágólapra másolva!

A miami rendőrség könnygázgránátokkal próbálta szétoszlatni azt a tömeget, amely a floridai nagyváros főleg kubai emigránsok lakta negyedében, "Kis Havannában" tüntetett a hatéves kubai kisfiú, Elián González szombat hajnali elvitele ellen. A tüntetők autógumikat gyújtottak fel, s több helyen megbénították a közlekedést. A rendőrök előbb könnygázt vetettek be ellenük, majd pajzsaikat maguk előtt tartva próbálták visszaszorítani a tömeget.

Miamiban - ahol óriási a kubai emigránsok befolyása - a legtöbb helybeli a kisfiút befogadó, s őt kubai apjának visszaszolgáltatni nem akaró rokonokkal ért egyet: a hajnali beavatkozás miatt a tüntetők amerikai zászlókat téptek szét, mások azt hangoztatták, hogy immár szégyenlik amerikai állampolgárságukat, s még a város polgármestere, Joe Carollo is úgy nyilatkozott, hogy szégyennek tartja mindazt, ami történt.

Az Egyesült Államok legnagyobb spanyol nyelvű rádióhálózata, a Radio Unica felháborodottan számolt be a bevándorlási hivatal akciójáról, azt a dél-amerikai diktatúrák, a banánköztársaságok módszereihez hasonlítva - Elián egyik miami rokona pedig úgy vélekedett, hogy Bill Clinton elnök és Janet Reno igazságügy-miniszter "elárulta az országot".

Az egyik miami helyi tévéadó, a WSVN arról számolt be, hogy a rokonok Eliánt egy szekrénybe bújtatták, amikor a bevándorlási hatóság ügynökei betörték a ház kapuját - s hogy a kisfiú sírt, amikor magukkal vitték. Eközben Janet Reno sajtóértekezleten vette védelmébe a hatóság akcióját: mint mondta, az utolsó pillanatig próbálták elérni, hogy a miami rokonság békés úton adja át a kisfiút az időközben az Egyesült Államokba érkezett kubai apának, de a rokonok minden javaslatot visszautasítottak, s így nem volt más megoldás, mint az erő alkalmazása.

Reno azzal magyarázta a felfegyverzett ügynökök bevetését, hogy olyan információik voltak, miszerint a házban, illetve az azt körülvevő tömegben fegyverek vannak. Szerinte a gyerek nagyon nyugodtan fogadta a fejleményeket, nem küzdött elvitele ellen, s nem is kiabált. Reno egyben közölte: noha a kisfiú mostantól apjával lesz, a hatóságok mindent megtesznek, hogy a kis Elián sorsáról döntő bírósági határozatig a fiú ne hagyja el az Egyesült Államokat.

Mint a Fehér Ház bejelentette, az akciót maga Bill Clinton amerikai elnök engedélyezte arra az esetre, ha a rokonokkal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre.

A miami lakosokkal ellentétben Kubában az emberek örömmel fogadták a hajnali esemény hírét. A kormány a rádió által ismertetett közleményében arra kérte a lakosságot: maradjon nyugodt, méltóságteljes, mert bármilyen más viselkedés negatív hatást gyakorolhat a későbbi eseményekre.

Otto Rivero, a kommunista ifjúsági szövetség vezetője viszont azt közölte: a szigetországban folytatódni fognak azok a tömegmegmozdulások, amelyeket immár négy hónapja szinte minden nap megrendeztek Elián hazaengedését követelve.

(MTI)

Korábban:

(2000. április 22.)