Az atomfegyverek teljes megsemmisítéséről írt alá szerződést öt nukleáris nagyhatalom<br/>

Vágólapra másolva!
Az összes atomfegyver megsemmisítéséről határozott hétfőn az öt atomnagyhatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia. A szerződést azonban nem írta alá a nukleáris fegyverekkel szintén rendelkező India, Pakisztán és Izrael. Ráadásul az egyezmény végrehajtása is kétséges: a nagyhatalmak nem állapodtak meg arról, meddig és milyen ütemben semmisítik meg atomtölteteiket.
Vágólapra másolva!

Öt atomnagyhatalom hétfőn New Yorkban, az ENSZ székhelyén megállapodást írt alá az atomrakéták fokozatos és teljes megsemmisítéséről. A szerződés azonban nem határozza meg, hogy meddig kell mindezt végrehajtani. Ezért megfigyelők szerint a dokumentum tényleges hatása kérdéses: minden ország saját belátása szerinti mértékben semmisíti majd meg nukleáris fegyverzetét. A megállapodást öt atomnagyhatalom: az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia írta alá.

Az atomfegyverekkel rendelkező India és Pakisztán, és a valószínűleg, bár nem bizonyíthatón atommal szintén rendelkező Izrael azonban nem ratifikálta a szerződést - írta a Reuters.

Az atomrakéták mellett a dokumentum megerősíti a korábban kötött, rakétaleszerelési egyezmények érvényességét. Így a ballisztikus rakéták számának csökkentéséről szóló 1972-es nemzetközi szerződés érvényességét is megerősítette a hétfőn aláírt egyezmény.

Az utóbbi időben több bírálat érte az atomhatalmakat, elsősorban az Egyesült Államokat és Oroszországot, hogy túlságosan lassan csökkentik atomtölteteik számát. A két országnak összesen 20 ezer atomrakéta-töltete van.

Hubert de La Fortelle, a francia küldöttség egyik képviselője elmondta: a szerződést aláíró országok kijelentették, hogy atomfegyvereikkel nem fenyegetnek kifejezetten egy meghatározott másik idegen államot. Atomrakétáikat nem programozzák be úgy, hogy azzal egy másik országra lehessen csapást mérni.

Szakértők szerint a szeződésnek ez a pontja - akárcsak a megsemmisítésről rendelkező rész is - a gyakorlatban nem bír jelentőséggel, ugyanis az atomrakétákat néhány perc alatt át lehet programozni új célpontra.

Fegyverzetcsökkentést szorgalamzó civil szervezetek és atomfegyverzettel nem rendelkező országok képviselői szerint az egyezmény eredményei erősen megkérdőjelezhetőek: a nagyhatalmak nem határozták meg, meddig és milyen ütemben semmisítik meg nukleáris tölteteiket.

Ramu Ramadas tábornok, az indiai tengeri flotta nyugalmazott parancsnoka szerint semmi újat nem tartalmaz az egyezmény. A fegyverek megsemmisítésének pontos menetrendje nélkül nincs súlya a dokumentumnak.

A fentiek mellett a dokumentum kiemelte: az 1970-es nemzetközi atomsorompó-egyezmény szerint csak öt ország tarthat atomfegyvert. A most aláírt egyezmény kitér Izrael helyzetére is. Az öt nagyhatalom felszólította Izraelt, hogy csatlakozzon a nemzetközi szerződéshez. amelyet már 187 ország áláírt.

Pakisztánt és Indiát is felszólították az egyezményben, hogy csatlakozzanak a leszerelési programhoz, és nyissák meg atomlétesítményeiket a nemzetközi vizsgálócsoportok előtt - írta a Yahoo News.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

angolul