Állítólag titkosszolgálati múltja van a cseh miniszterelnök-helyettesnek <br/>

Vágólapra másolva!
Csehországban kedden könyv alakban is megjelentek azok a dokumentumok és feljegyzések, amelyeket állítólag a volt csehszlovák kommunista titkosszolgálat (STB) archívumában találtak Jan Kavan jelenlegi cseh miniszterelnök-helyettesről és külügyminiszterről. Az iratok szerint a külügyi vezető korábban Londonban együttműködött az STB-vel.
Vágólapra másolva!

A Kato című, nagy érdeklődésre számot tartó kötetet 10 000 példányban adta ki az olmützi Votobia könyvkiadó.

A kötetben közölt anyagok szerint a korábban Nyugaton élő neves ellenzéki, aki ma a cseh diplomácia vezetője és, akit két héttel ezelőtt megbíztak a cseh titkosszolgálatok koordinálásával és felügyeletével is, a hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején Kato fedőnév alatt Londonban aktívan együttműködött a csehszlovák kommunista titkosszolgálattal. Az állítólagos dokumentumok egy részét 1992 márciusában már közölte a Respekt című prágai politikai hetilap.

Kavan nyilatkozatában erkölcstelennek minősítette a könyv megjelentetését, s azt állítja, hogy politikai ellenfelei le akarják járatni. A miniszter nemrégiben ugyanis bejelentette, hogy ősszel indul a szenátusi választásokon. A miniszter mind a mai napig határozottan tagadja ezeket az újra és újra felbukkanó vádakat.

Megismételte: ez ügyben 1996-ban egy bírósági pert is megnyert, amelynek az volt a végkövetkeztetése, hogy soha nem működött együtt tudatosan a titkosszolgálattal.

Milos Zeman cseh kormányfő megkérdőjelezte a dokumentumok hitelességét, s a könyv megjelentetését "törvénysértésnek" minősítette, mert szerinte a volt állambiztonsági szolgálat
archívuma továbbra is államtitoknak számít. Zeman a Kato kiadását olyan elítélendő tettnek minősítette, mint amilyen Adolf Hitler Mein Kampfjának kiadása volt néhány héttel ezelőtt.

A könyv kiadója nem árulta el, hogyan jutott a hivatalosan egyelőre titkosított és hozzáférhetetlen anyaghoz. A kiadó állítólag azért nem csapott semmiféle előzetes reklámot a kötetnek, mert attól tartott, hogy a hatóságok elkoboznák. A kiadó azt állítja: a dokumentumok hitelesek, s olyan formában hozták őket nyilvánosságra, ahogy a levéltárban megtalálták.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)