Memoárt ír a brit titkosszolgálat egykori vezetője<br/>

Vágólapra másolva!
A brit kormány tagadta szerdán az aznapi londoni sajtóértesüléseket, hogy bírói végzéssel akarná visszatartani a brit titkosszolgálat, az MI5 egykori vezetőjének készülő emlékiratait. Stella Rimington 1992-96 között állt a brit elhárítás élén, s most a visszaemlékezésein dolgozik. Könyvének híre szenzációként robbant Londonban, hiszen az MI5 mindig mindent megtesz azért, hogy tevékenységét a lehető legnagyobb titoktartás övezze.
Vágólapra másolva!

Ha a memoár megjelenik, ez lesz az MI5 első hivatalos története, ám a brit kormány bírói végzéssel meg akarja akadályozni a kiadást - állította legalábbis a The Sun, a legnagyobb példányszámú bulvárlap.

A The Sunnak nyilatkozva Rimington megerősítette, hogy könyvet ír, s a piszkozat már el is készült. Mint mondta, már az illetékes kormányhatóságok elé terjesztette a munkát. Személyes visszaemlékezésekről van szó, így az írónak nem áll szándékában érzékeny információkat felfedni.

A brit belügyminisztérium szóvivője tagadta, hogy a kormány meg akarná tiltani az emlékiratok megjelenését. Mint mondta, a hatóságoknak csak egyetlen kikötésük van: semmi olyat nem tartalmazhat a könyv, ami veszélyt jelent a nemzetbiztonságra. Ezt egyeztetik a volt kémfőnökkel, s ha ilyen kitételt találnak, közösen megvitatják, de szó sincs bírósági tilalomról.

Az 1996-ban nyugdíjba vonult Rimington volt az MI5 első női vezetője, és az első a titkosszolgálat történetében, akinek kilétét felfedték a nyilvánosság előtt. Az IRA terrorista akcióinak csúcspontján, 1992-ben nevezték ki, és az északír béketárgyalások legkényesebb szakaszában, az IRA tűzszünetének meghirdetéséről folytatott titkos tárgyalások során vezette a szervezetet. Ezért is kíséri nagy érdeklődés a könyvét.

Eközben a brit titkosszolgálatok egykori ügynöke, az árulóként megbélyegzett David Shayler bejelentette: visszatér önkéntes párizsi száműzetéséből Nagy-Britanniába, hogy tisztára mossa a nevét. A hírszerzéstől való 1997-es menesztése óta Shayler szinte folyamatosan harcban áll a brit kormánnyal a titkosszolgálatok állítólagos törvénytelen cselekedeteinek felfedése miatt. Szerdán a BBC-nek adott interjújában közölte: kész hazatérni még karácsony előtt, és áll elébe a hivatali titok megsértésének vádjával indított pernek.

A volt titkosügynök a kilencvenes évek elejétől állt az elhárítás, majd a hírszerzés szolgálatában; a nemzetközi terrorizmus elleni harcra és a közel-keleti országokra szakosodott. Most egyebek között azt állítja: brit titkos ügynökök is segítették 1996-ban a Moamer el-Kadhafi líbiai elnök elleni összeesküvést. További feltűnő állítása, hogy az MI5 rendszeresen gyűjtött adatokat prominens személyekről, köztük a brit kormány jelenlegi tagjairól is.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)