Egyre több uniós tagország támogatja az Ausztria elleni szankcióinak feloldását<br/>

Vágólapra másolva!
Spanyolország és Finnország hamarosan kezdeményezi az Európai Unió Ausztria elleni szankcióinak feloldását. Korábban már Dánia is hasonló javaslattal állt elő. Ha azonban a júniusi portugál EU-értekezleten nem döntenek a tagországok a kérdésről, idén már nem valószínű, hogy feloldják az Ausztria-ellenes intézkedéseket: júliustól ugyanis az osztrák kérdésben hajthatatlan Franciaország veszi át a soros elnökséget az EU-ban.
Vágólapra másolva!

José Maria Aznar spanyol kormányfő korábbi álláspontjával ellentétben a feirai EU-csúcson hajlandó lenne kezdeményezni az Ausztria elleni szankciók feloldását, ha bizonyos lehet benne, hogy több EU-tagállam támogatja - állítja a Die Presse című bécsi lap.

Lapértesülések szerint Aznar spanyol kormányfőt Wolfgang Schüssel osztrák kancellár a kairói EU-Afrika csúcson győzte meg arról, hogy támogassa az Ausztria elleni szankciók feloldását. A spanyol politikus javaslata azonban csupán az első lépés lenne a szankciók feloldása felé, azt a többi tagországnak egyhangúlag támogatnia kellene.

Finnország álláspontja az osztrák kérdésben, hogy "helyezzék megfigyelés alá" Ausztriát a szankciók feloldása felé vezető első lépésként - közölte Paavo Lipponen finn kormányfő.

Nyilvánvaló, hogy nem lehetséges megtalálni a "szükséges konszenzust" a szankciók feloldásához június végéig, a jelenlegi portugál elnökség ideje alatt - mondta Paavo Lipponen finn miniszterelnök.

Lipponen közölte, hogy támogatná a portugál elnökség kezdeményezését egy megfigyelőcsoport felállítására, amit egy szerdai telefonbeszélgetésen vetett fel António Guterres portugál kormányfő.

Lipponen szerint Portugália azt szeretné elérni, ha a megfigyelési eljárás még soros elnöksége alatt, a június 19-20-ai feirai EU kormányfői értekezlet előtt megindulna.

Emellett Sauli Niinisto finn pénzügyminiszter, aki egyben az Európai Demokratikus Unió elnöke is, kérte Romano Prodit,az Európai Bizottság elnökét: ellenőrizze, hogy Ausztria tényleg megsérti-e az EU alapszerződéseit, nevezetesen az emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó rendelkezéseket. Niinisto már az első időktől ellenezte, hogy az EU tizennégy országa befagyasztotta a kétoldalú kapcsolatokat Ausztriával.

Korábban Dánia már bejelenetette, hajlandó lenne megszüntetni az Ausztria elleni szankciókat. A svéd miniszterelnök pedig hatástalannak nevezte az EU Ausztriával kapcsolatos politikáját. Belgium egy, az uniós alapértékeket tartósan megsértő tagállamokkal szembeni eljárás-tervezettel állt elő, ami szintén a szankciók feloldásához vezethetne.

Franciaország azonban határozottan ellenez bármiféle változtatást az osztrák kérdésben. Ráadásul Németország sem támogatja a politikai bojkott feloldását. Ha a közelgő feirai EU-csúcson nem szüntetik meg a szankciókat, idén már nem valószínű, hogy változik az unió álláspontja az ügyben. Az év második felében Franciaország látja el a soros elnökséget. A franciák pedig a leghatározottabban ellenzik az Ausztria elleni intézkedések visszavonását.

(MTI)

Ajánló:

angolul Az [*****] Haider-dossziéja