Vágólapra másolva!
Azokban az országokban, amelyekben figyelmet fordítanak a nők jogainak védelmére, kevesebb a korrupció és gyorsabb a gazdasági növekedés, mint a nők jogait nem erősítő államokban. Erre a következtetésre jutott csütörtökön Washingtonban közzétett tanulmányában a Világbank, amely száz ország vizsgálatából merítette tapasztalatait.
Vágólapra másolva!

A tanulmány szerint, ha csökken a megkülönböztetés a férfiak és a nők között a képzési lehetőségekben, a munkavállalásban, a bérekben és a tulajdonhoz való jogban, akkor nem csupán a gyermekhalandóság vagy a rosszul tápláltság aránya csökken, hanem a termelékenység és a gazdasági helyzet is javul.

A jelentés szerint nagy előrehaladás mutatkozik az utóbbi évtizedekben: az iskolába járó lányok száma a Közel-Keleten, Dél-Ázsiában és Afrikában az elmúlt negyedszázad alatt megkétszereződött, és az elmúlt ötven évben a fejlődő országokban a nők átlagos várható élettartama 15-20 évvel nőtt.

Minden haladás ellenére a nők - csakúgy, mint korábban - a férfiaknál kevesebb ellenőrzést gyakorolnak olyan fontos források, mint a képzés vagy a föld felett. A nők által vezetett cégek például rosszabb feltételekkel jutnak hitelekhez, és Latin-Amerikában s Afrika egyes részein a női földtulajdonos különösen ritka.

A tanulmány szerzői szerint ha Afrikában a nők könnyebben hozzáférnének a termelőforrásokhoz, akkor a mezőgazdasági termelés egyötödével növekednék. A Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában, ha a képzési különbségek csökkentése a két nem között olyan sikeres lenne, mint Kelet-Ázsiában, az egy főre jutó hazai össztermék a jelenleginél évente 0,5-0,9 százalékponttal jobban emelkedne.

(MTI)