A helyhatósági választások szabályai<br/>

Vágólapra másolva!
A romániai önkormányzati választás - a magyarországihoz hasonlóan - két fordulóból áll. Az első fordulót június 4-én, a másodikat június 14-én rendezik.
Vágólapra másolva!

Három szavazatot adhat le minden román állampolgár: egyet a polgármesterjelöltekre, egyet a helyi önkormányzat képviselő-testületének tagjaira (Romániában tanácsosoknak nevezik az önkormányzati képviselőket). A harmadik szavazatot a megyei önkormányzat képviselőjelöltjei kapják.

A tanácsosokat a pártlistákról lehet kiválasztani: a pártok olyan arányban küldhetnek tanácsosokat a helyi vagy a megyei önkormányzatba, ahány százalékát megszerezték a szavazatoknak.

A legtöbb kérdésről a helyi képviselő-testületek dönthetnek. Ezért a mostani választásokon a legnagyobb tét nem az lesz, hogy melyik párt jelöltjei győznek a különböző településeken a polgármesteri székért folyó versengésben, hanem az, hogy melyik párt tud több tanácsosi helyet szerezni a testületekben. A legtöbb, fontos kérdésről ugyanis a tanácsosok jóváhagyása nélkül a polgármesterek nem intézkedhetnek önállóan.

A polgármestereket két fordulóban választják meg. A szavazatok 50 százalékát, plussz egy szavazatot kellene megszerezni ugyanis ahhoz, hogy valaki már június 4-én polgármester lehessen. Ezt vélhetően nem fogja tudni a legtöbb jelölt megszerezni, ugyanis mindenütt több, Kolozsváron például 21 jelölt verseng a tisztségért. A második körbe már mindenütt csak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt kerül.

Az RMDSZ budapesti választási irodájának munkatársa az [*****]-nak elmondta: négy erdélyi városban várható a magyar és a román jelöltek között kiélezett küzdelem: Szatmárnémetiben, Nagyváradon, Kolozsvárott és Marosvásárhelyen. A székelyföldi településeken – Csíkszeredán, Székelyudvarhelyen - valószínűleg a továbbra is a magyar, míg a több erdélyi városban a román jelöltek győzelme várható.

[*****]

Ajánló:

románul