Kanada az ABM-szerződés további betartására figyelmeztette az USA-t <br/>

Vágólapra másolva!
Lloyd Axworthy kanadai külügyminiszter kedden "óvta" az Egyesült Államokat attól, hogy egyoldalúan felmondja a rakétavédelmi rendszerek korlátozásáról 1972-ben Moszkvával kötött ABM-szerződést.
Vágólapra másolva!

Axworthy nyilatkozata annak nyomán hangzott el, hogy Al Gore amerikai alelnök, aki a demokraták elnökjelöltje lesz a november 7-i elnökválasztáson, kijelentette: ha Vlagyimir Putyin orosz államfő nem változtat az amerikai országos rakétavédelmi rendszer (NMD) megteremtését kategorikusan ellenző álláspontján, vagyis nem hajlandó az ABM-szerződés ennek megfelelő módosítására, akkor ő, Gore, megválasztása esetén "nem zárná ki", hogy Washington nevében felmondja a szerződést.

"Az egyoldalú lépés nagyon súlyos dolog lenne" - mondta Axworthy kedden újságírók előtt. Utalt arra, hogy az ABM-szerződés a nukleáris veszély csökkentését célzó nemzetközi szerződésrendszer központi alkotóeleme, és egyoldalú megszüntetése igen súlyos következményekkel járhatna.

Az ABM azért tekinthető a nukleáris stabilitás sarokkövének, mert csaknem három évtizeddel ezelőtt megtiltotta mind az Egyesült Államoknak, mind az akkori Szovjetuniónak, hogy az egész országot megvédő "atompajzsot" hozzon létre, és így védetté tegye önmagát a másik fél válaszcsapása ellen nukleáris konfliktus esetén.

Gore kijelentése különben nem volt példátlan az Egyesült Államokon belül immár javában dúló választási kampányban: George Bush, a republikánusok elnökjelöltje szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy a rakétavédelem megteremtése elsőbbséget élvez az orosz ellenkezés figyelembe vételének szempontjával szemben.

(MTI)

Korábban:

(2000. június 5.)