Elérhetőnek tűnik a két Korea újraegyesítése<br/>

Vágólapra másolva!
A dél-koreai miniszterelnök, Kim De Dzsung Korea legnagyobb történelmi eseményeként jellemezte az észak-koreai elnökkel, Kim Dzsong Ilel való tárgyalását. Mindkét vezető úgy látja: a két Korea egyesítése elérhető távolságba került.
Vágólapra másolva!

"Új nap kezdődik a számunkra. Hamarosan új fejezetet nyithatunk történelmünkben" - mondta a dél-koreai miniszterelnök, dél-koreai miniszterelnök, Kim De Dzsung, mielőtt elrepült volna Észak-Korea fővárosából, Phenjanból.

A repülőtéren több száz nevető és éneklő ember búcsúztatta a vezetőt - írta a BBC. A két elnök megölelte egymást barátságuk jeléül, miközben az emberek virágcsokrokat lóbáltak. Kim De Dzsung megígérte, hogy a közeljövőben még visszatér.

Japán üdvözölte a két vezető megállapodását, amely közelebb visz az egyesítéshez. A japán miniszterelnök, Mori Josiro a berlini fal ledöntéséhez hasonlította a két Korea közeledését. A két vezető szándékának komolyságát látta abban is, hogy a két miniszterelnök a búcsú előtti banketten közösen elénekelte a "Vágyunk az egyesítés" című dalt, amely mindkét országban közkedvelt.

Kim De Dzsung szerint az a legnagyobb eredmény, hogy külső segítség nélkül sikerült eredményt elérniük. A tárgyaláson szóba kerültek Észak-Korea nukleáris fegyverei és rakétaprogramja. A két vezető "gyümölcsözőnek" nevezte az eddigi megállapodásokat. Arról is döntöttek, hogy megpróbálnak olyan családokat egyesíteni, amelyeket a koreai háború végén szakítottak el egymástól.

A tudósítók elismerik, hogy több eredményt sikerült elérni, mint Dél-Korea hitte, de megjegyezték, hogy még nagyon sok tennivaló áll a két ország előtt - írta a BBC.
Szerda este a két vezető aláírt egy megállapodást, ami a két ország közötti szorosabb gazdasági együttműködésről szól.

Az egyesítés lehetőségeiről szóló tárgyalás az 1950-53-as koreai háború óta a legnagyobb lépésnek számít. Bár már 1972-ben, majd 1991-ben is születtek együttműködési megállapodások, a mostani sokkal részletesebb.

A megállapodást Bill Clinton amerikai elnök is üdvözölte, és biztató jelnek nevezte az egyesítésre nézve.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. június 14.)