Elengedték első túszukat a fülöp-szigeteki muzulmán lázadók <br/>

Vágólapra másolva!
A fülöp-szigeteki Abu Szajjaf muzulmán lázadócsoport szombaton elengedett egy malajziai túszt, akit húsz társával, köztük európai turistákkal együtt két hónappal ezelőtt raboltak el a malajziai Sipadan üdülőparadicsomból. Korábban a lázadók fejenként 1 millió dollárt kértek a túszokért cserébe, amit hivatalos forrás szerint nem, nem hivatalos forrás szerint nem teljes egészében fizet ki a kormány.
Vágólapra másolva!

Roberto Aventajado, a fülöp-szigeteki kormány főtárgyalója szerint a túszejtők az első túsz szabadon engedésével jó szándékukról tettek tanúbizonyságot. Az nem derült ki pontosan, hogy az emberrablók miért engedtek el egy túszt. Aventajado szombaton azt állította, hogy a manilai kormány nem fizetett váltságdíjat, de még csak politikai ígéreteket sem tett a 29 éves malajziai fiatalember elengedéséért cserébe.

Fülöp-szigeteki kormánytisztviselők korábban elismerték, hogy a túszejtők egymillió dollárt kérnek minden egyes foglyukért, emellett különböző politikai kérésekkel álltak elő. Egyebek között követelik, hogy a Fülöp-szigetek déli részén független muzulmán államot hozhassanak létre, illetve hogy a manilai kormány vezessen be a déli tengereken halászati tilalmat.

A fülöp-szigeteki kormány közölte: nem hajlandó váltságdíjat fizetni, és legfeljebb korlátozott autonómiát adna a többségében muzulmánok lakta déli területeknek.

Magánbeszélgetésben azonban a manilai kormány több tisztviselője is elismerte, hogy bizonyos összegű váltságdíjat ki kell majd fizetniük - állítja a Reuters hírügynökség.

A radikális nézeteiről ismert Abu Szajjaf csoport tagjai április 23-án raboltak el 21 embert Sipadanról. A kilenc malajziai, három német, két finn, két francia, két dél-afrikai, két fülöp-szigeteki és egy libanoni állampolgárt a Manilától mintegy 960 kilométerre délre fekvő Jolo szigeti dzsungelbe hurcolták. A túszokat két csoportra - ázsiaiakra és nem ázsiaiakra - osztották, majd két különböző helyszínre hurcolták el őket, hogy elriasszák a hadsereget az esetleges támadástól.

A manilai kormány a múlt héten felfüggesztette az élelmiszer- és gyógyszerszállítmányok küldését a nem ázsiai túszok részére. Ettől azt reméli, hogy az emberrablók kénytelenek lesznek előbújni rejtekhelyükről, és máshova hurcolni foglyaikat. A manilai tárgyalóküldöttséghez közel álló forrásból az AFP úgy értesült, hogy vasárnap mégis tárgyalásokat kezdenek a szállítmányok küldésének felújításáról.

(MTI)

Korábban:

(2000.05.11.)