Megállapodott a két Korea a családok egyesítéséről és az északi hadifoglyokról<br/>

Vágólapra másolva!
A két Korea Vöröskereszt küldöttségeinek tárgyalásán pénteken megállapodást írtak alá a családegyesítésről és a volt észak-koreai foglyok hazaengedéséről. A pontos időpontról, és az északon raboskodó déli katonákról azonban még további tárgyalásokon egyeztetnek.
Vágólapra másolva!

A koreai Vöröskereszt-küldöttségek a június 13-15. között Phenjanban tartott koreai csúcsértekezlet után kezdték meg tárgyalásaikat. A pénteken aláírt megállapodás értelmében augusztus 15.-től kezdődően 100 fős dél-koreai küldöttség utazik Észak-Koreába és ugyancsak 100 fős csoport látogat Észak-Koreából Dél-Koreába. Mind a két küldöttséghez egy vezetőt neveznek ki, harminc-harminc tisztségviselő és húsz újságíró kíséri a csoportokat. A kijelölt dátum a Koreai-félsziget felszabadulásának 55. évfordulója a 35 éves japán megszállás alól.

A találkozón aláírták a megállapodást arról is, hogy a Dél-Koreában szabadon engedett egykori észak-koreai foglyok hazatérhetnek. Dél-Korea szabadon engedte mind a 88 északi foglyot, de eddig nem hagyhatták el az országot. A megállapodás nem tesz említést arról, hogy mikor térhetnek haza azok a dél-koreai katonák, akiket feltehetően még mindig fogva tartanak Észak-Koreában. Azt nem tudni, hogy Dél-Koreából hányan akarnak egyáltalán hazatérni Északra, amikor szeptember elején sor kerül szabadon engedésükre.

A dél-koreai küldöttség javasolta, hogy tegyék rendszeressé családok találkozóit, az északi delegáció beleegyezett abba, hogy a kérdésre szeptemberben visszatérjenek. Észak- és Dél-Korea között eddig csupán egyszer, 1985-ben jött létre a kettészakított családok tagjainak találkozója.

(MTI)

Korábban:

(2000.06.15.)