Kudarcba fulladt az amerikaiak 100 millió dolláros rakétakísérlete<br/>

Vágólapra másolva!
Szombat hajnalban rakétalefogó kísérletet hajtottak végre az Egyesült Államokban. A kísérlet során egy olyan rakétavédelmi rendszert teszteltek, amely az Egyesült Államok teljes légtere felett védelmet nyújthat. A kísérlet során a légelhárító rendszer nem működött, pedig fejlesztésére eddig 100 millió dollárt költöttek.
Vágólapra másolva!

Sikertelen volt az a 100 millió dolláros rakétaelfogó kísérlet, amelyet szombaton hajnalban hajtottak végre az Egyesült Államokban az országos rakétavédelmi rendszer előkészítéseként. Az amerikai nemzeti rakétavédelmi tervek azt célozzák, hogy az Egyesült Államok mind az 50 tagállama védernyő alá kerüljön a nagy hatótávolságú rakétákkal szemben.

A Pentagon szerint a Csendes-óceán egy szigetéről felbocsátott ellenrakéta nem találta el az ellenséges támadóeszköz szerepét játszó, vaktöltettel ellátott célt, amelyet a kaliforniai Vanderberg támaszpontról közép-európai idő szerint reggel hat órakor útnak indított Minuteman-II rakéta hordozott. 20 perccel a start után 7000 kilométeres távolságról a Kwajalein-atollról felbocsátották az ellenrakétát, és az azon levő 55 kilogrammos töltetnek 10 perc elteltével 231 kilométeres magasságban a Csendes-óceán felett kellett volna megsemmisítenie az "ellenséges" célt. Ez azonban nem következett be, az amerikai védelmi tárca szerint a robbanótöltet nem vált le a hordozórakéta második fokozatáról.

Ahhoz, hogy Bill Clinton amerikai elnök az országos rakétavédelmi rendszer (NMD) létrehozásának megkezdéséről döntsön, legalább két sikeres kísérletre lenne szükség. Eddig egyetlen sikeres próba volt, tavaly októberben. A második, januári teszt a mostanihoz hasonlóan kudarccal végződött. A második sikertelen kísérlet jelentősen megerősítheti a tervezett rakétavédelem kiépítését ellenzők táborát.

Moszkvában azt remélik, hogy a sikertelen amerikai rakétaelfogó kísérlet nyomán Bill Clinton amerikai elnök nem hoz döntést a hadászati rakétaelhárító program beindításáról - közölte egy névtelenül nyilatkozó magas rangú orosz külügyi tisztviselő.

"Moszkva többször is hangoztatta, hogy az amerikai NMD-rendszer létrehozása az Egyesült Államok területén az 1972-es ABM-szerződés durva megsértése lenne, és veszélyeztetné a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról kötött összes orosz-amerikai egyezmény végrehajtását" - közölte a névtelenül nyilatkozó külügyi illetékes.

Vlagyimir Jakovlev, az orosz fegyveres erők parancsnoka szerint az amerikai rakétaelfogó kísérlet kudarca azt bizonyítja, hogy az Egyesült Államok által létrehozni szándékozott országos rakétavédelmi rendszer (NDM) nem működőképes.

Leonyid Ivasov tábornok, az orosz védelmi minisztérium nemzetközi együttműködési osztályának vezetője hasonlóképpen foglalt állást. Mint mondta, a teszt kudarca arról tanúskodik, hogy a védelmi rendszer nem működik. A ballisztikus rakétaelhárítás mind orosz, mind amerikai szakértői tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy lehetetlen teljes körű védelmet nyújtó rendszert megteremteni. Oroszország mindig képes lesz áttörni bármely amerikai rakétapajzsot; a kérdés csak az, hogy érdemes-e ilyen hatalmas összeget befektetni ebbe a tervbe, amikor a kérdés politikai eszközökkel is rendezhető - mondta Ivasov.

(MTI)

Ajánló:

Az amerikai védelmi minisztérium oldalán ( angolul)