Camp Davidben megkezdődött a második izraeli-palesztin csúcsértekezlet <br/>

Vágólapra másolva!
Az egyesült államokbeli Camp Davidben megkezdődött az izraeli-palesztin csúcstalálkozó. A megbeszélés célja a fél évszázada parázsló közel-keleti konfliktus központi magvát képező izraeli-palesztin szembenállás végleges feloldása. A házigazda szerepét Bill Clinton amerikai elnök tölti be, a két főszereplő: Ehud Barak izraeli kormányfő és Jasszer Arafat palesztin vezető. A helyszín a Washingtontól hozzávetőleg nyolcvan kilométerrel északnyugatra húzódó Cacoctin-hegységben megbúvó Camp David, ahol 1978-ban az első arab-izraeli csúcstalálkozón megvetették a palesztin önkormányzat alapjait.
Vágólapra másolva!

Az elnöki nyaralóban Izrael és Palesztina egymás mellett létezését kell, hogy megalapozzák. Olyan kérdésekről kell megállapodniuk, amelyek az ötven éve tartó, háborúkkal és véres eseményekkel teletűzdelt konfliktus gyökeréig nyúlnak vissza: egyebek között Jeruzsálem jövőbeli státusáról, az izraeli-palesztin határvonalak véglegesítéséről, a megszállt ciszjordániai és gázai területeken létesült zsidó telepek sorsáról és a palesztin menekültek millióinak ügyéről.

Bill Clinton szerint a közel-keleti probléma talán a legösszetettebb az egész világon - nem kevésbé bonyolult feladat végleges megoldást találni rá, elzárva az ellenségeskedés és gyűlölködés összes csatornáját. Az izraeli-palesztin tárgyalások érdemben hét évvel ezelőtt kezdődtek Jichák Rabin néhai izraeli kormányfő és Jasszer Arafat fehér házi kézszorításával.

Az időnként elakadó, aztán újra mozgásba lendülő egyeztetések végére kerülhet most pont, nyilvánvalóan fájdalmas és keserves kompromisszumok árán, pecsétet ütve a "bátrak békéjére". Az amerikai közvetítő fél türelmes diplomáciáján és hatásos meggyőző képességén kívül sok múlhat azon is, mennyit tud az Egyesült Államok felajánlani a békeegyezmény anyagi-pénzügyi hátterének fedezésére: a becslések az azonnali több százmillió dollártól egészen 40-130 milliárdig terjednek a következő két évtizedre.

Bár a résztvevők eltökéltségüket hangoztatták a tárgyalások eredményes lezárására, a végső rendezés részét képező tárgykörökben mutatkozó komoly nézetkülönbségek miatt a konferencia sikerét kitapintható bizonytalanság lengi körül. A három koalíciós partnerének elpártolása miatt politikailag megtépázott Ehud Barak elindulása előtt hangoztatta, hogy a legfőbb kérdéseket érintő elvekben nem hajlandó egy tapodtat sem engedni álláspontjából. Jasszer Arafat ugyancsak elszánta magát arra, hogy körömszakadtáig védelmezi a palesztin érdekeket.

Az amerikai sajtóban már csak Camp David II-ként emlegetett tanácskozás tulajdonképpen logikus folytatása az első falat ledöntő 1978-as egyiptomi-izraeli csúcstalálkozónak - Camp David I-nek -, amely megvetette a palesztin önkormányzat alapjait, noha akkor még nem sok valósulhatott meg belőlük.

A részletek iránt vonzódó Bill Clinton derekasan készült a házigazda szerepére. Aprólékosan tanulmányozta a huszonkét évvel ezelőtti, indulatos kitörésekben és menthetetlennek látszó vészhelyzetekben gazdag tárgyalások tizenkét napjának jegyzőkönyvét. Kívülről tudja, merrefelé sétáltak az akkori vezetők ihletet meríteni az erdő csöndjéből - és a csúcstalálkozó előestéjén tréfásan jegyezte meg, hogy ha álmából felébresztenék, akkor is biztos kézzel meg tudná rajzolni Ciszjordánia térképét.

Az értekezleten nemcsak a két ország, azok képviselőinek ellenszenvét kell leküzdeni, mivel mint ismeretes, Ehud Barak és Jasszer Arafat nemigen szívleli egymást, és a kölcsönös bizalom dolgában sem állnak a legjobban.

A megbeszélés forgatókönyve szerint a nyitó csoportkép elkészülte után az amerikai elnök külön-külön tárgyalt két vendégével, majd helyi idő szerint az este folyamán közös megbeszélést is tartanak.

Bár nem rögzítettek előre határidőt a tárgyalások befejezésére, a siker elérésére legfeljebb nyolc nap áll rendelkezésre: július 19-én Bill Clintonnak Japánba kell utaznia a legfejlettebb ipari országokat tömörítő Hetek Csoportjának (G-7) csúcsértekezletére. Elképzelhető az is, hogy ha most nem sikerül tető alá hozni a teljes megállapodást, de az egyeztetések folytatásához meglesz a kellő alap, újabb tanácskozást hívnak össze Camp Davidbe.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 9.)