Egy nyíltan homoszexuális jelölt is pályázik az amerikai szenátusba <br/>

Vágólapra másolva!
Bulldog a beceneve, ellenfelei viszont pitbullnak hívják Edward S. Flanagant, azt a Vermont állambeli számvevőszéki vezetőt, aki nyíltan vállalja homoszexuális irányultságát. A férfi indul a szenátorválasztáson, s ő lehet az első amerikai szenátor, aki úgy kerül be a törvényhozásba, hogy a választók tudják róla: saját neméhez vonzódik.
Vágólapra másolva!

Ed Flanagan

Politikai elemzők és homoszexuális aktivisták úgy vélik, hogy már Flanagan derekas helytállása is komoly változást jelezne a közvéleményben. Ha Flanagan viszonylag sok szavazatot kapna, az azt mutatná, hogy az emberek elfogadják a melegeket a közszolgálatban, s ez jelentősen hozzájárulna a homoszexuális közösség politikai súlyához. A változást az is jelzi, hogy 25 éve még semmiféle súlya nem volt a közösségnek.

"A homoszexuális orientáció már nem zárja ki szükségszerűen az embert a kongresszusból, s ez nagy lépés előre" - mondta a Washington Postnak Winnie Stachelberg, a legnagyobb amerikai melegszervezet, a Human Rights Campaign politikai vezetője.

A vermonti állami számvevő egyike az egyre nagyobb számban megjelenő nyíltan homoszexuális politikusoknak, akik a városi és az országos politikai posztokért harcba szállnak. A melegszervezetek számításai alapján 2001-re több mint 200 nyíltan homoszexuális politikus lesz az Egyesült Államokban. Ez ugyan még mindig csak töredéke a több ezer megválasztott hivatalnoknak, ám több mint négyszerese a tíz évvel ezelőtt hivatalban lévő meleg tisztviselőknek.

Flanagan az első olyan nyíltan meleg politikus, akit állami szintű (azaz vermonti, nem országos) posztra válaszottak az Egyesült Államokban. Ő Vermont állam számvevője, s ebben a minőségben számtalan kemény csatát vívott az állammal. Többek között egészségügyi visszaéléseket tárt fel, s nyilvánosságra hozta a vermonti kormány pazarlását szerződéskötéseknél.

A férfi legszívesebben úgy írja le magát, mint ügyvéd és kívülálló reformer. Azt mondja, szexuális irányultsága nem igazán számít, nem ez a legfőbb jellemzője. Ehelyett inkább azzal akar nyerni, hogy azt ígéri: felrázza a Capitol Hillt. "Hatalmas szükség van a változásra a kongresszuson és a szenátuson belül" - nyilatkozta Flanagan a Washington Postnak. "Hihetetlen, hogy most, amikor az ország példátlanul gazdag, sok amerikai az alapvető igényeit nem tudja kielégíteni."

"Flanagan azt mondta olvasóinknak, hogy ne szexuális beállítottsága miatt szavazzanak mellette vagy ellene. Még a homoszexuális közösségnek sem játssza ki ezt az ütőkártyát" - mondta a helyi homoszexuálisoknak szóló újság szerkesztője Flanagan szexuális irányultságáról.

Flanagan, akinek korábbi kedvese AIDS-ben hunyt el, jelenleg egy ötéves kapcsolatban él. A férfi dönthetett volna úgy, hogy elbagatellizálja szexuális irányultságát, ám az állam új törvénye miatt teljesen nem titkolhatta volna el. Vermont sok lakosa ellenzi a homoszexualitást, s ők valószínűleg nem örülnének egy meleg szenátornak. Flanagan azonban úgy érezte, erkölcsi kötelessége, hogy nyíltan beszéljen szexualitásáról.

Jim Jeffords

"Nagyon nehéz dönteni köztük" - erősítette meg a Washington Post elméletét egy névtelenséget kérő meleg aktivista.

Ajánló:

(angolul)