A nagy dohánygyárak tönkre akarták tenni az Egészségügyi Világszervezetet<br/>

Vágólapra másolva!
Éveken keresztül titkos megfigyeléseket végeztek és adatokat gyűjtöttek a nagy dohánygyárak az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO dohányzás ellenes kampányairól. Megpróbálták anyagilag tönkre tenni és lejáratni a szervezetet. Akadályozták a dohányzás káros hatásairól szóló kutatások közzétételét. Az érintett gyárak elismerték, hogy elküldték embereiket a WHO üléseire, de tagadták, hogy tisztességtelen eszközöket is használtak volna.
Vágólapra másolva!

Thomas Zeltner, a svájci szövetségi közegyészségügyi hivatal igazgatója nyomozást folytatott a nagy dohánygyárak ellen. Zeltner szerint a gyárak éveken keresztül kémkedtek a WHO ellen. Titkos megfigyeléseket végeztek: a szervezet cigarettázásról leszoktató kampányairól szereztek adatokat.

Emellett azt is megpróbálták elérni, hogy a WHO -nak kisebb legyen az éves költségvetése. Több akciójuk irányult a WHO lejáratására, akcióik hiteltelenné tételére. Akadályozták a dohányzás veszélyeiről szóló kutatások eredményeinek nyilvánosságra hozatalát.

A dohánycégek legfőbb ellenségüknek tekintették a WHO-t. A Philip Morris dohányóriás vezérigazgatója, Geoffrey Bible személyesen irányított egy titkos összeesküvést, melynek célja a WHO 1988-ban indult cigarettázás elleni világkampányának lejáratására irányult. Folyamatosan figyelték, hogy mire készül a szervezet, majd megakadályozták, hogy végrehajtsák tervüket.

A dohánygyárak akciótervet is készítettek arról, hogyan lépjenek fel a dohányipart fenyegető 26 legfontosabb probléma ellen. Az első számú közellenségnek az egészségügyi világszervezetet tekintették.

A British American Tobacco és a Philip Morris 1992-ben piszkos eszközökkel áskálódott a WHO cigiellenes konferenciája ellen. Többek között újságírókat fizettek le. Saját embereiket független szakértőként ültették be a WHO konferenciáira.

A dohánycégek megpróbálták megvesztegetni az ENSZ élelmezési szervezetét, hogy az elmaradottabb országokban ne indítsanak dohányzás elleni kampányt. A világnak a kevésbé fejlett részein ugyanis különösen jövedelmező a cigaretta üzlet.

A Philip Morris elismerte, hogy tudósokat alkalmazott, akik részt vettek a WHO konferenciáin. Azt azonban tagadták, hogy embereik kémkedtek volna. A British American Tobacco Company szóvivője állította: a cég csak törvényes keretek között lobbyzott a cigarettagyártók érdekeiért.

Ajánló:

A BBC cikke (angolul)