Az orosz atom-tengeralattjáró meghibásodása miatt Norvégiában válságbizottság ül össze<br/>

Vágólapra másolva!
Norvégiában összehívták a nukleáris balesetekkel foglalkozó válságbizottságot, hogy megállapítsák, szükséges-e bármilyen lépés norvég részről az orosz atom-tengeralattjáró balesete nyomán. Norvégiát régóta aggasztja annak lehetősége, hogy radioaktív szennyezés éri keleti szomszédja felől.
Vágólapra másolva!

A Norvég Sugárvédelmi Hatóság közlése szerint egyelőre nem látszik olyan ok, amely szükségessé tenne bármilyen norvég lépést, de nagyon komolyan veszik az ügyet, és ezért hívták össze a sugárszakértőkből, katonai szakemberekből és egészségügyi illetékesekből álló testületet a hétfő délutáni válságtanácskozásra.

A norvég védelmi minisztérium közölte, hogy orosz részről nem adtak semmiféle hivatalos tájékoztatást a nukleáris tengeralattjáró balesetéről, és segítséget sem kértek a mentéshez. A minisztérium ugyanakkor kiemelte: Norvégia kész bekapcsolódni a mentésbe, mihelyt az oroszok azt igénylik.

A Kurszk tengeralattjáró Murmanszktól északkeletre nemzetközi vizeken, 150 méteres mélységben ereszkedett a tengerfenékre az üzemzavar után. A norvég kormánynak - állítása szerint - nincs oka kétségbe vonni az orosz kormány állítását, miszerint a tengeralattjáró fedélzetén nincsenek atomfegyverek.

Norvégiát régóta aggasztja annak lehetősége, hogy radioaktív szennyezés éri keleti szomszédja felől. 1989-ben Norvégia partjaitól északra süllyedt el, fedélzetén 42 matrózzal, a Komszomolec atom-tengeralattjáró, amely a rajta lévő atomtorpedókkal együtt azóta is ott rozsdásodik a tengerfenéken.

A Bellona norvég környezetvédő csoport orosz tagszervezetét nyugtalanítja a tengeralattjáró-incidenst övező titokzatoskodás.

Korábban:

(2000.08.14.)