A Kurszk tengerészei önfeláldozó döntést hoztak<br/>

Vágólapra másolva!
Tekintélyes brit tengerészeti szakértők szerint az atomreaktor lefojtását követően mindössze három órát éltek még azok az orosz tengerészek, akik a kilenc napja elsüllyedt Kurszk tengeralattjáró farokrészében rekedtek.
Vágólapra másolva!

A katonai kérdésekben mértékadó londoni Jane kutatói és kiadói csoporthoz tartozó haditengerészeti szaklap főszerkesztője a tragédia várható következményeit elemezve úgy vélte: ha a tengerészek nem fojtják le a reaktort, és ezzel nem áramtalanítják az egész hajót, egy ideig még működésben tudták volna tartani a hátsó rekesz létfenntartó berendezéseit. "Borzalmas döntés lehetett számukra, ők azonban ekkor már nem saját magukra, hanem mindannyiunkra gondoltak."

Ilja Klebanov orosz miniszterelnök-helyettes, a szerencsétlenség okainak feltárására létrehozott kormánybizottság vezetője kedden Murmanszkban újságírók előtt kijelentette: ha a norvég búvárok korábban érkeznek a Kurszkhoz, akkor sem valószínű, hogy változtatni tudtak volna a helyzeten. Az augusztus 14-i nap második felében valószínűleg már senki sem élt a tengeralattjárón. Attól kezdve, hogy megtalálták az elsüllyedt hajót és megkezdték a mentési kísérletet, aligha hozhattak volna ki bárkit is - mutatott rá Klebanov.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden délután az orosz Északi Flotta központi bázisára, Szeveromorszkba érkezett. Az ottani katonai repülőtérről egyenesen Vigyajevo településre utazott, amelynek közeléből utolsó útjára indult a Kurszk atommeghajtású orosz tengeralattjáró. Vigyajevóban gyűltek össze az elhunyt tengerészek hozzátartozói, akikkel Putyin a tervek szerint külön is találkozik.

(MTI)