Az Osztrák Szabadságpárt szerint távoznia kell az EU bővítésével foglalkozó kormánymegbízottnak<br/>

Vágólapra másolva!
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) heves támadást indított Erhard Busek, az Európai Unió keleti bővítésével foglalkozó kormánymegbízott ellen. A viszályt Jörg Haider, az FPÖ volt elnöke indította el azzal, hogy felvételeket javasolt Csehország EU-csatlakozásához, ezeket azonban Busek elutasította. Peter Westenthaler FPÖ-frakcióvezető kitartóan követeli Busek leváltását, aki szerinte semmit sem csinál.
Vágólapra másolva!

A viszályt Jörg Haider, az FPÖ volt elnöke (s minden jel szerint újbóli irányítója) indította el. Haider ugyanis azt követelte, hogy Ausztria a temelini atomerőmű kikapcsolásához és a Benes-dekrétumok visszavonásához kösse Csehország EU-csatlakozásának támogatását. Busek viszont határozottan elutasította ezt a lehetőséget, amikor Prágában járt. A nézeteltérés hamar durva vitává fajult: Haider vádja szerint Bufek azért akarja Csehországot hozzásegíteni az EU-tagsághoz, mert a családja onnan származik, Busek viszont primitívnek és butának nevezte a megjegyzést. Kijelentette: Haider "nem boldog, ha nem folytathatja naponta agressziós játékát".

Busek a leváltását sürgető FPÖ-követelés nyomán kijelentette: ő egy kormány megbízottja, nem pedig egy párté. Hétfőn első ízben támogatást is kapott saját pártjától, az Osztrák Néppárttól: Maria Rauch-Kallat főtitkár asszony úgy fogalmazott, hogy az egész nézeteltérés több mint felesleges, s Busek a lehető legjobb ember az adott posztra. Ami a viszály lényegét - Csehország EU-csatlakozásának és az ezzel kapcsolatos osztrák álláspontnak az ügyét illeti, Rauch-Kallat kiemelte: Ausztria soha nem ragadtatta magát fenyegetőzésekre, egyébként pedig a tárgyalások a tagjelöltekkel minden nehéz kérdésre kiterjednek majd.

Peter Westenthaler azonban megismételte követelését, mivel Busek szerinte csakis az FPÖ szidalmazásával tűnt ki, s tulajdonképpeni feladatkörében semmit nem csinál. Ő viszont Susanne Riess-Passer alkancellártól (FPÖ) kapott támogatást: aki követelte, hogy Busek hagyjon fel az egyik kormánypárt örökös provokálásával. Szerinte a kormánymegbízott leváltásának kérdését a kormányban kell megvitatni.

A két ellenzéki párt egyértelműen Busek leváltása ellen van. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt nevében Heinz Fischer parlamenti elnök kijelentette, hogy a követelés alaptalan, míg a zöldek szerint Busek eltávolítása "fatális jelzés lenne a tagjelöltek számára".

Az ügy nyárias, szórakoztató eleme, hogy egyik fél sem megy a szomszédba egy kis agresszióért: az FPÖ sok éven át bizonyította, hogy lételeme a konfrontáció, Busek gúnyneve viszont sok éve "Éles Nyelv Törzsfőnök".

A Der Standard című liberális lap vitriolos keddi kommentárja szerint az egészben politikai szempontból az az érdekes, mire hagyja magát kényszeríteni Wolfgang Schüssel kancellár koalíciós partnere, az Osztrák Szabadságpárt által. A Kurier szerint a vita feltárta, hogy a két koalíciós párt nincs egy véleményen a keleti bővítést illetően. Az Osztrák Néppárt mindig is minden más politikai formációnál eltökéltebben foglalt állást a bővítés mellett, az FPÖ e kérdésben a skála másik végén állt (nem egyedül). Márpedig a koalícióban fennálló esetleges konfliktusokat eddig elfedte a reformok áradata - írta a Kurier.

(MTI)

Ajánló:

(németül)

Korábban:

(2000.07.04.)