Egymással is vetélkednek a magyar pártok a jugoszláv választásokon<br/>

Vágólapra másolva!
Elsősorban a jugoszláv elnökválasztáson is "jegyzett" politikai erők szólhatnak majd bele az egy hónap múlva esedékes parlamenti választások kimenetelébe is. A magyar pártok esélyeit az egymás közötti versengés csökkenti.
Vágólapra másolva!

A sokak által vitatott alkotmánymódosítás után Jugoszláviában szeptember 24-én tartanak parlamenti és elnökválasztást. A pártoknak csütörtök éjfélig kellett benyújtaniuk képviselőjelöltjeik listáját a választási bizottságnak.

A több kérdésben megosztott vajdasági magyar pártok néhol egymással versengenek majd a voksokért. A VMSZ két vajdasági körzetben önállóan indul, máshol a Szerbiai Egyesült Ellenzék (DOS) listáját támogatja. Az Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) minden vajdasági körzetben önállóan indul, ahol magyarok laknak, de főként a kettős állampolgárságot és perszonális autonómiát célzó követeléséhez kíván támogató voksokat gyűjteni.

A Páll Sándor vezette Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége a DOS listáján állított több jelöltet. Ily módon két körzetben a VMSZ és a VMDP jelöltlistái egymással is versengenek majd, Nagybecskereken pedig a VMSZ és a VMDP jelöltjei mellett Páll Sándor is indul a DOS-listán.

A felsőházi voksolásra bejegyzett három lista egyikén, a DOS jelöltjei között szerepel Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke is.

Szerbiában országos szinten az a négy politikai erő tudott mindenhol jelölteket állítani, amelyek az elnökválasztáson is indulnak: a két baloldali kormánypárt, a szerb radikálisok; a Szerbiai Egyesült Ellenzék (DOS) és Vuk Draskovics Szerb Megújhodási Mozgalma (SPO).

A kisebbik jugoszláv köztársaságban, Montenegróban 11 listán összesen 550 jelölt indul a jugoszláv parlamenti voksoláson, de a nyugatbarát montenegrói kormánypártok bojkottálják a választásokat.

A Milosevic-féle szerbiai vezetéssel szemben álló kormánya megtiltotta, hogy a montenegrói sajtó foglalkozzon a szeptember 24-i jugoszláviai parlamenti és elnökválasztásokkal, a választási kampánnyal.

Amerikai értékelés szerint a "sajtócsend-rendelet" egyértelmű kísérlet a podgoricai vezetés részéről arra, hogy aláássa azon Milosevic-barát montenegrói pártok pozícióját.

(MTI)

Korábban:

(2000. augusztus 24.)