Szabadlábra helyezték a Los Alamos-i laboratórium volt tajvani kutatóját, Wen Ho Lee-t<br/>

Vágólapra másolva!
Egy amerikai szövetségi bíró csütörtökön engedélyezte, hogy a jövő héten, egymillió dolláros óvadék ellenében szabadlábra helyezzék Wen Ho Lee tajvani származású amerikai atomtudóst perének novemberi tárgyalásáig. A Los Alamos-i nukleáris laboratórium volt kutatóját azzal vádolják, hogy atomfegyvertitkokat másolt át nem biztonságos komputerekre és komputerszalagokra. Néhány szalagnak nyoma veszett.
Vágólapra másolva!

A 60 éves Lee tavaly december óta van börtönben, és ügyvédei már kétszer kérték óvadék elleni szabadlábra helyezését. De a kérelmeket James Parker bíró elutasította, mert a kormány ügyészei szerint még lehetnek további anyagokis a birtokában, és így olyan információt szolgáltathat ki Kínának vagy más államoknak, amely segítheti azokat atombombák előállításában. Az AP szerint Parker most azért engedett, mert Lee ügyvédei kételyeket ébresztettek a kormány érvelésének megalapozottságával és a nukleáris adatok kényességének fokával kapcsolatban.

Lee még nem hagyhatta el az Új Mexikó államb Santa Fében lévő börtönét. Parker ugyanis keddre tárgyalást hívott össze a szabadlábra helyezés feltételeinek megszabására. A bíró nagyon szigorú házi őrizetet javasol, elektronikus nyomon követéssel. A tudóssal csak a felesége, Sylvia lakhat együtt, és lakásukban nem lehet mobiltelefon, komputer vagy egyéb kommunikációs eszköz, kivéve egy telefont, amelyet viszont lehallgathatnak.

Lee ártatlannak vallotta magát atomfegyverek felépítésére vonatkozó komputeradatok 59 rendbeli jogellenes másolásában. A tudóst nem vádolják kémkedéssel, de azzal igen, hogy "az Egyesült Államoknak ártó szándékkal" cselekedett. Védői és családtagjai szerint Lee ázsiai származása miatt került a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egyik vizsgálatának fókuszába. A Los Alamos-i Nemzeti Laboratóriumból 1999 márciusában bocsötották el, miután a kongresszusban olyan állítások hangzottak el, melyek szerint az atombomba szülőhelye a kínai nukleáris kémkedés célpontjává vált. Peking ezt tagadta.

(MTI)

Korábban:

(1999. december 14.)