Vágólapra másolva!
A Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) egyik alelnöke szerint a romániai elnökválasztáson pártjuk jelöltjének, Ion Iliescu volt államfőnek a legnagyobb vetélytársa a szélsőségesen nacionalista Nagy Romániai Párt (PRK) vezetője, Corneliu Vadim Tudor lesz. Tudor sikeres szereplésének lehetőségéről már más politikai körök is nyilatkoztak. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke eközben azt állítja: egyesek azt szeretnék elérni, hogy pártja koalícióra lépjen a PDSR-rel.
Vágólapra másolva!

Adrian Nastase, a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) első alelnöke egy vasárnapi sajtóértekezleten úgy elemezte az elnökválasztás várható menetét, hogy a PDSR jelöltje, Ion Iliescu magabiztosan jut tovább, míg a volt államfő legfontosabb vetélytársainak tartott jelöltek egymást fogják kiütni, mivel nagyon hasonló profillal ugyanazt a szavazói tábort veszik célba.

A jelenleg hatalmon lévő kormánykoalíciónak már három elnökjelöltje van. A Nemzeti Liberális Párt Theodor Stolojan volt miniszterelnököt, a Demokrata Párt (PD) elnökét Petre Roman külügyminisztert indítja. A koalíciót korábban vezető Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt az ellenzéki Jobboldali Erők Szövetségével és néhány kis párttal lépett választási szövetségre Demokratikus Konvenció-2000 néven, s ez a szövetség Mugur Isarescu jelenlegi miniszterelnököt szeretné jelöltként megnyerni magának. Isarescu még nem döntött hivatalosan, hogy indul-e a választáson, de azt kijelentette, ha igen, akkor független jelöltként "a nép akaratából".

Nastese szerint a második fordulóra most esélyesnek tekintett jelöltek valamennyien a szavazatok mintegy 10 százalékára számíthatnak. Ugyanakkor az a kellemetlen meglepetés érheti őket, hogy a szélsőségesen nacionalista Nagy Románia Párt vezetője, Corneliu Vadim Tudor szenátor ennél jobb eredményt fog elérni. ''Ha Tudor szenátor nem ragadtatja el magát és képes lesz hallgatni, lehetősége van arra, hogy megnyerjen magának nagyon sok olyan választót, aki rendkívüli módon kiábrándult abból, ami az elmúlt négy évben Romániában történt'' - mondta a PDSR alelnöke.

Hasonló elemzés alapján szintén Corneliu Vadim Tudor sikeres szereplésének lehetőségét jósolta korábban Adrian Severin volt külügyminiszter is.

Bár nem sok sikert jósolt Adrian Nastase a demokrata párti Petre Románnak, Radu Berceanu ipari miniszter, a PD kampányfőnöke vasárnap magabiztosan úgy nyilatkozott, hogy Petre Roman lesz Ion Iliescu ellenfele az elnökválasztás második fordulójában. Berceanu szerint, ha mégis más jutna be, az csak Iliescu győzelmét könnyítené, mivel - mint fogalmazott - Stolojan, Isarescu és Teodor Melescanu, a Szövetség Romániáért párt jelöltje "egyaránt Iliescu teremtménye, mindhárman egyes időszakokban Iliescu beosztottjai voltak". Berceanu emellett azt állította, hogy a PD Románia második legerősebb pártja, s mint ilyen a novemberi törvényhozási választásokat követően azokkal a pártokkal tárgyal majd a kormányzásról, amelyek a legjobb eredményt érik majd el. A PD kampányfőnöke ennek alapján nem tartotta kizártnak a PDSR-rel való együttműködést sem.

Eközben ugyancsak egy Szociális Demokrácia Romániai Pártjával (PDSR) kötendő koalíció esélyéről nyilatkozott Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. Markó a Bihari Napló című nagyváradi lap 3000. lapszámának megjelenése alkalmából rendezett ünnepségen kitért arra, hogy állítólag nyomást gyakorolnak az RMDSZ-re: legyen hajlandó kormányzati szövetségre lépni a PDSR-vel. Markó szerint még most sem egyértelmű, hogy kik szeretnék erről meggyőzni a szövetséget. ''A válaszom mindenesetre az, hogy eddig a PDSR nem mutatott föl olyan programot, amelynek alapján együttműködés lenne elképzelhető. A közös kormányzás lehetőségét nem zárhatom ki, de körvonalazódni sem látom" - fogalmazott Markó.

Az RMDSZ elnöke szerint a kormányzás sokkal hatékonyabb eszköz a megoldások keresésre egy kisebbség esetében, mint az ellenzékiség. ''Tagadhatatlan, hogy ellenzékben politizálva sokkal kevesebb eredmény érhető el'' - mondta. Ugyanakkor kiemelte, hogy Romániában egyelőre még arról sem lehet beszélni, hogy demokratikus pártok váltogatnák egymást a hatalomban. ''Vannak ugyan ilyenek, de léteznek olyan formációk is, amelyekről állítható, hogy nemcsak múltjuk, de programjuk alapján sem demokratikusak. Így nem fogadhatjuk el azokat a véleményeket, hogy nekünk mindenáron, minden körülmények között kormányon kellene lennünk'' ?nyilatkozta a politikus.

Az RMDSZ eddigi kormányzati szereplésével kapcsolatban elmondta: semmilyen célról nem mondtak le, nem létezik ilyen értelemben semmilyen paktum, sőt nem távolodott céljaitól a romániai magyar közösség, hanem közeledett feléjük. Markó szerint a legkeményebb bírálat a gazdasági kérdésekben érheti az RMDSZ-t. ''Nem volt összehangolt programunk és feltételrendszerünk ezen a téren, holott éppen olyan kemény harcot kellene vívni például az erdélyi autósztrádáért, mint a magyar egyetemért. A gazdaság helyrehozatala megtartó erő lehet fiataljaink számára is'' - mondta.

(MTI)

Ajánló:

A PD honlapja. (románul)

Korábban:

(2000.09.02.)