Vágólapra másolva!
A munkáspárti kormány és az ellenzéki Liberális Demokrata Párt közös kezdeményezése az ENSZ békefenntartó tevékenységének rugalmassá tételéről és az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítéséről szól. A javaslatot hétfőn ismertették Londonban az ENSZ-közgyűlés e heti millenniumi csúcstalálkozójának kezdete előtt.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ főtitkárához eljuttatott javaslatában London felvázolta azokat az alapelveket, amelyek az ENSZ békefenntartó tevékenységét vezérelnék a jövőben. Ebben sürgeti, hogy a világszervezet jobban összpontosítson a válságmegelőző tevékenységre. A fegyveres beavatkozáshoz azonban csak mint végső eszközhöz lenne szabad folyamodnia a nemzetközi közösségnek.

A konfliktusok megoldásában - brit vélemény szerint - az elsődleges felelősség azt az országot terheli, amelyben a súlyos erőszakcselekmények történnek. Amennyiben az adott ország kormánya nem mutat hajlandóságot, vagy képtelen fellépni egy humanitárius katasztrófa megelőzésére, a nemzetközi közösségnek kötelessége beavatkozni. Bármilyen erő alkalmazásának arányosnak kell lennie egy ENSZ-misszió humanitárius céljaival, és összhangban kell állnia a nemzetközi joggal. Az erő alkalmazásának kollektívnek kell lennie, és csak kivételes körülmények között lehet élni vele az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül. A beavatkozással párhuzamosan egy teljes körű gazdasági, szociális és politikai program szükséges a béke és a stabilitás biztosítására egy adott térségben - fogalmaz a javaslat.

London az ENSZ békefenntartó erőinek egységesebbé tétele érdekében kezdeményezi, hogy az ENSZ hozzon létre egy katonai kiképző kollégiumot, amely a világszervezet békefenntartó misszióinak személyzetét oktatná. Felajánlja, hogy Nagy-Britannia otthont ad egy ilyen intézménynek.

Mint a Biztonsági Tanács öt állandó tagállamának egyike javasolja továbbá, hogy az ENSZ határozatainak szélesebb körű elfogadása érdekében bővítsék ki az ENSZ döntéshozó testületét. Elsősorban Japán és Németország felvételét szorgalmazza, és azt, hogy vizsgálják felül az így kibővített BT döntéshozó mechanizmusát is.

(MTI)

Ajánló: