Szigorúbb fellépést javasol a belga belügyminiszter az illegális bevándorlókkal szemben<br/>

Vágólapra másolva!
Antoine Duquesne belga belügyminiszter új menedékjogi eljárást és szigorúbb intézkedéseket helyezett kilátásba az illegális bevándorlás visszaszorítására. Ezt támasztják alá azok a razziák is, amelyeket a hétvégén tartottak Antwerpenben. Elkészült a belügyminisztérium bevándorlást szabályozó terve, mely a politikai menedékkérések visszaszorítására törekszik.
Vágólapra másolva!

Egy flamand lapnak adott hétvégi nyilatkozatában a belügyminiszter kijelentette, hogy "Belgiumnak meg kell szabadulnia attól az országimázstól, hogy itt mindent meg lehet kapni anélkül, hogy bármit kérdeznének az embertől". A belügyminiszter hajtóvadászattal fenyegette meg az illegális határátlépőket, s azonnali kitoloncolást helyezett kilátásba.

Szavai alátámasztására a rendfenntartó szervek szombaton és vasárnap a hajnali órákban nagy razziákat rendeztek Antwerpenben, a főpályaudvar környéki éjjeli mulatókra és a kikötőnegyedre összpontosítva. Harminc illegális bevándorlót vettek őrizetbe, köztük 11 lengyelt, akik közül hármat haladéktalanul kitoloncoltak, a többiek az idegeneket ellenőrző hivatal elé kerülnek. A razzia eredményeként lefoglaltak három lopott rendszámtáblával ellátott, gyanús eredetű kocsit, hamisított ékszereket, némi kokaint, szúró- és ütőfegyvereket.

Lapértesülések szerint a következő napokban a csendőrség és a rendőrség ellenőrzi a nemzetközi személyvonatokon és autóbuszjáratokon Belgiumba belépők személyi okmányait, hogy lehetőleg már a határokon feltartóztassa az illegális beszivárgókat, jóllehet az ilyen ellenőrzéseket a schengeni rendszer bevezetése óta már csak a külső határokon gyakorolják.

A belügyminiszter ugyanakkor bejelentette, hogy elkészült a belügyminisztérium tervezete a menedékkérelmek új elbírálására, és rövidesen a kormány elé kerül jóváhagyás végett. Ez a rutinkérelmekre két hónapos hatósági elintézési időt, a különlegesebb esetekre maximum egy évet írna elő. Belgium azonban inkább a politikai menedékkérések visszaszorítására törekszik. Ennek jegyében állították vissza - idén immár másodszor - a vízumkötelezettséget Szlovákia állampolgáraira.

Idén havonta 2-300 szlovák állampolgár - túlnyomórészt romák - kértek politikai menedékjogot, mihelyt átlépték a belga határt. Mivel augusztusban a szlovák menedékkérők száma közel 500-ra emelkedett, Belgium Nagy-Britanniához, Hollandiához és Írországhoz hasonlóan visszaállította a vízumkötelezettséget Szlovákiával szemben.

A belügyminisztérium kimutatásai szerint egyébként az év első nyolc hónapjában havonta átlagosan háromezren kértek politikai menedékjogot a belga hatóságoktól. A nyári hónapokban nemcsak a szlovák, hanem a más nemzetiségű menedékkérők száma is meredeken emelkedett.

Az illegális bevándorlás az egy hónap múlva esedékes helyhatósági és regionális választások egyik forró témája lesz Belgiumban. A jobboldali Flamand Tömb, amely a bevándorlók kizsuppolását tűzte zászlajára és jelentős szavazati erőt képvisel Flandriában, látszatintézkedésekkel és gyengeséggel vádolta a kormányt a két antwerpeni hétvégi razzia után.

(MTI)