Kína szerint Amerikának le kell tennie a nemzeti rakétaelhárító rendszer kiépítéséről <br/>

Vágólapra másolva!
Kína sürgeti, hogy az Egyesült Államok végérvényesen törölje a tervezett rakétaelhárító rakétarendszert (NMD), amelyről Bill Clinton elnök a napokban elhalasztotta a döntést. Pekingben attól tartanak, hogy egy országos méretű amerikai rakétapajzs aláaknázná Kína korlátozott nagy hatótávolságú nukleáris elrettentő erejét, és igen költséges fegyverkezési versenyt indítana el, márpedig azt Peking aligha engedheti meg magának.
Vágólapra másolva!

A pekingi külügyminisztérium szerint egy előrehaladott országos vagy regionális rakétaelhárító rendszer kialakítása zátonyra futtatná a fegyverzet-ellenőrzési erőfeszítéseket, és az egypólusú világ létrehozását szolgálná. "Kína határozottan ellenzi az ilyen törekvéseket, és felszólítja az Egyesült Államokat, hogy - hallgatva az idők szavára és a nemzetközi közösség vágyaira - véglegesen adja fel a rakétapajzsra vonatkozó terveit" - mondta kedden Szun Ju-hszi külügyminisztériumi szóvivő.

Első reagálásában Peking óvatosan üdvözölte Clinton elnök pénteki bejelentését, miszerint utódjára bízza annak eldöntését, hogy telepítik-e és ha igen, mikor, az országos rakétavédelmi rakétarendszert. A kínai külügyminisztérium ésszerűnek nevezte az amerikai elnök döntését.

Pekingben attól tartanak, hogy egy országos méretű amerikai rakétapajzs aláaknázná Kína korlátozott nagy hatótávolságú nukleáris elrettentő erejét, és igen költséges fegyverkezési versenyt indítana el, márpedig azt Peking aligha engedheti meg magának. Az NMD nevű amerikai program ezenkívül erősen fékezné Kína szuperhatalmi törekvéseit is. Peking mindenesetre figyelmeztetett - emlékeztet az AP -, hogy nukleáris haderejének megnövelésével képes válaszolni az amerikai rakétapajzs létrehozására.

Kína attól is tart, hogy a rakétapajzs egy tervezett regionális változata lefedné Tajvant is, hatástalanná téve a kínai rakétahaderőt, amely pedig jelentős szerepet játszhatna a sziget és az anyaország újraegyesítésére irányuló katonai erőfeszítésekben.

Eközben Peking felszólította Washingtont arra is, hogy állíttassa le a második számú kínai vezető, Li Peng parlamenti elnök ellen az Egyesült Államokban indított eljárási kísérletet. A múlt héten benyújtott kereset az emberi jogok megsértésével vádolja a volt kormányfőt az 1989-es Tienanmen téri lázadás vérbe fojtásában játszott szerepe miatt. A pekingi szóvivő olyan "politikai bohózatnak" nevezte a pert, amelyet "egy maroknyi Kína-ellenes egyén tákolt össze alantas politikai indítékokból". A pekingi kormány tiltakozott az amerikai kormánynál az ügy miatt, és "felszólította Washingtont a nemzetközi jog tiszteletben tartására".

A keresetet emberi jogi aktivisták nyújtották be egy New York-i körzeti bíróságon a múlt héten, amikor Li Peng, aki miniszterelnök volt a Tienanmen téri diáklázadás idején, New Yorkban részt vett egy ENSZ-konferencián.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.02.)