Vágólapra másolva!
A román kormány több tagját is korrupcióval vádolta Valerian Stan, a román miniszterelnöki hivatal ellenőrzési hivatalának volt vezetője az Európai Unió és a NATO tagállamai Bukarestben akkreditált nagyköveteinek címzett nyílt levelében. Stan több magas rangú állami tisztviselőt és annak konkrét ügyét megnevezte.
Vágólapra másolva!

Valerian Stan, aki egyben a jelenlegi államfő, Emil Constantinescu 1996-os választási győzelmét elősegítő Polgári Szövetség vezetője is volt, a csütörtöki román lapokban közzétett nyílt levelében arra is felhívta a nagykövetek figyelmét, hogy a román miniszterek korrupciógyanús üzelmei mellett Romániában még mindig halogatják a Ceausescu-rezsim egykori hírhedt politikai rendőrségével, a Securitatéval kacsolatos kérdések megnyugtató tisztázását. Emellett a jelenlegi kormánykoalíció sem törődött sokat az emberi és kisebbségi jogokkal.

Az ismert közéleti személyiség szerint a Romániában eluralkodott korrupció tehető felelőssé azért, hogy a külföldi befektetők elkerülik az országot, a külföldi befektetések az idén soha nem látott mélypontra süllyedtek. "Magas rangú állami tisztségviselők pozíciójukat egyre nagyobb saját anyagi haszon megszerzésére használják" - írta. Stan példaként idézte, hogy Traian Basescu volt közlekedési miniszter, jelenlegi bukaresti főpolgármester "saját üzleteire mintegy 1 millió dollárnak megfelelő összeget tulajdonított el az EU Romániának szánt PHARE-alapjaiból".

Valeriu Stoica igazságügyi miniszter és keresztfia, az igazságügyi államtitkár tisztét betöltő Flavius Baias "cégeiken keresztül különböző nagyságú összegeket tulajdonítottak el - az időközben tönkrement - Bancorex kereskedelmi bankból és az Állami Vagyonalaptól. Baias esetében ezek az összegek több tízmilliárd lejt tesznek ki." Stan további példaként említette, hogy - a közelmúltban leváltott - Anton Vlad környezetvédelmi államtitkárként "vállalatai illegális tevékenységével 2 milliárd lej törvénytelen bevételhez jutott".
Vladnak azért kellett távoznia tisztéből, mert kiderült, hogy két fakitermelő társaságnak is főrészvényese, és ezek a társaságok Beszterce-Naszód megyében hatalmas mennyiségű fát vágtak ki törvénytelenül.

A nyílt levél szerzője szerint az egykori Securitatéval kapcsolatos kérdések tisztázásának halogatása "nemcsak a román belső helyzetre van káros hatásssal, de beárnyékolja Romániának a nemzetközi és az euroatlanti szervezetekkel tartott kapcsolatát is". Stan szerint az a tény, hogy nem hozták nyilvánosságra az egykori politikai rendőrségben dolgozó tisztek kilétét, lehetővé tette, hogy ezek az emberek ma "a nyugati alapokat kezelő kormányszervek vezetői legyenek". Erre példaként a Regionális Fejlesztés Országos Ügynökségének jelenlegi vezetőjét említette, akit a Demokrata Párt állított az ügynökség élére.

"Romániában nem tartják tiszteletben az emberi és szabadságjogokat, de a nemzeti kisebbségek jogait sem" - írta levelében Stan. "A magyar kisebbséggel tartott kapcsolatra sem fordítanak kellő figyelmet. Tény, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kormányszerepével jelentős előrelépés történt ezen a téren az elmúlt négy évben, de nem csak aránytalan, hanem minden logikát nélkülöző az, hogy a román állam megtagadja a minden adót tisztességesen fizető kétmilliós közösségtől a saját egyetem alapítását, miközben a többségnek - a magyarok befizetéseit is tartalmazó költségvetésből - mintegy 50, kizárólag a többség nyelvén oktató egyetemet biztosítanak" - fogalmazott a nyílt levélben Stan.

(MTI)