A fuvarosblokád alatt veszített népszerűségéből a brit kormány<br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniában az olajlétesítmények blokádjának csütörtöki feloldása után az üzemanyagok kiszállítása gőzerővel folyik. A tiltakozó akciók egyes résztvevői pénteken bejelentették: két hónap múlva felújítják tiltakozó akcióikat, ha a kormány nem csökkenti az üzemanyagárak háromnegyedét kitevő jövedéki adókat és áfát. A közvélemény-kutatási adatok szerint az utóbbi egy hétben csökkent a kormány népszerűsége.
Vágólapra másolva!

A brit fuvarosblokád feloldása után egyes olajvállalatok a szokásos napi mennyiség kétszeresének eljuttatására tettek ígéretet, hogy a hét végére legalább minden ötödik benzinkútnál legyen üzemanyag az összesen 13 ezer közül. A szolgáltatók és a vállalkozások egyelőre mégis a helyzet rosszabbodására figyelmeztetnek, mielőtt az élet visszatérne a normális mederbe. Számos tömegközlekedési vállalat a hétvégi, vasárnapi menetrend szerint tudja csak működtetni járatait, az egészségügyben egyelőre nem oldották fel a rendkívüli készültséget, a posta is kevesebb kézbesítést tud teljesíteni, számos vidéki iskola egyelőre zárva marad.

Jack Straw brit belügyminiszter pénteken elismerte, hogy a kormány alábecsülte a tiltakozó akciók mértékét és terjedésének gyorsaságát. A belügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, rengeteg tanulságot kell majd levonni, és biztosítani kell, hogy a jövőben hasonló akciók ne béníthassák meg az ország életét. Ennek érdekében a belügyminiszter vezetésével akciócsoportot alakítanak, amely elsősorban az olajtársaságokkal egyezteti a kormány politikáját. A belügyminiszter a kormányt ért meglepetések között említette, hogy az üzemanyagszállítók többsége már nem az olajtársaságok alkalmazottja, így az olajtársaságok meg sem tudtak próbálkozni a szállításokkal a finomítóikat körülvevő blokádokon keresztül.

A tiltakozó akciók egyes résztvevői pénteken közölték, hogy két hónap múlva felújítják a tiltakozó akciókat, ha a kormány nem csökkenti az üzemanyagárak háromnegyedét kitevő jövedéki adókat és áfát. Európa-szerte Nagy-Britanniában a legdrágább a benzin. A kormány visszakézből elutasította az adócsökkentést a tiltakozó mozgalom hatására, és Tony Blair miniszterelnök kijelentette, hogy adóügyi döntéseket csak a szokásos költségvetés-előkészítő eljárásban hoznak. A jövő évi - áprilisban kezdődő - költségvetés tervének fő vonalait november elején ismerteti a pénzügyminiszter.

Az üzemanyagválság során csökkent a kormány és Tony Blair miniszterelnök népszerűsége. A Gallup közvélemény-kutató intézet által a hét elején - a blokádmozgalom csúcspontján - végzett
felmérés szerint a választópolgárok 38 százaléka nyilatkozott elégedetten a munkáspárti kormány teljesítményéről, miután augusztusban még 45 százalék mondta jónak a Labour munkáját. Tony Blair népszerűsége az augusztusi 52 százalékról 45 százalékra csökkent.

Az ellenzéki konzervatív párt nem tudta a maga javára fordítani a folyamatot, megítélése változatlan maradt. A The Daily Telegraph úgy vélte, a konzervatívok azért nem tudták a maguk javára fordítani a közvéleményt, mert a következő törvényhozási választásokra elkészült programtervezetükben - hagyományaikat félretéve - nem kötelezték el magukat az adócsökkentés mellett.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.01.)