A szerb állami TV a választások tisztaságát bizonygatja <br/>

Vágólapra másolva!
Az RTS szerb állami tévé híradásai szerint vasárnap kora délutánra minden elnökjelölt leadta szavazatát a jugoszláv elnökválasztáson. A hírműsorokban nagy számban szerepeltek a voksolás "tisztaságát" hangoztató nyilatkozatok. A reggeli észak-vajdasági provokációk nem szerepelnek a tudósítások között.
Vágólapra másolva!

A vasárnapi jugoszláv elnökválasztás sajtóértékelések szerint az eddigi legkomolyabb kihívás Szlobodan Milosevics hivatalban lévő jugoszláv elnök számára: a független közvélemény-kutatások az elmúlt hetekben folyamatosan a szerbiai ellenzék által jelölt Vojiszlav Kostunica népszerűségi fölényét mutatták ki. Az RTS vasárnap bemutatta, amint Milosevics elnök feleségével, Mirjana Markoviccsal együtt 10 órakor leadta voksát egy belgrádi szavazóhelyiségben, nagy számú jugoszláv és külföldi újságíró jelenlétében. Milosevics a két belgrádi baloldali kormánypárt, az általa vezetett Szerbiai Szocialista Párt és a felesége nevével fémjelzett Jugoszláv Egyesült Baloldal jelöltjeként indul a most először közvetlen szavazással történő elnökválasztáson.

Az RTS bemutatta azt is, amint a többi elnökjelölt - a Szerbiai Demokratikus Ellenzék színeiben induló Kostunica, a kormánypárti szerb radikálisok által jelölt Tomiszlav Nikolics, az ellenzéki Szerb Megújhodási Mozgalom által indított Vojiszlav Mihajlovics, és a nyilvánosság előtt eddig alig szerepelt Miodrag Vidojkovics - bedobta szavazólapját az urnába.

Az RTS vasárnap tömegével sugárzott olyan nyilatkozatokat, amelyekben a választási bizottságok tagjai - köztük ellenzékiek - azt hangoztatták: a szavazóhelyiségek időben megnyíltak és rendben zajlanak a választások. Az RTS a vajdasági Kishegyesen (Mali Idjos) készült felvételében magyar nemzetiségűeket is megszólaltatott.

Az RTS nem számolt be a reggeli közjátékokról Kanizsán és Horgoson, ahol a Szerb Radikális Párt hívei a földre szórták az asztalra helyezett szavazólapokat. Arról sem szólt a tudósítás, hogy Szabadkán titkosrendőrök próbálták elbizonytalanítani a választókat.

A szerb állami tévé többször megismételte a külföldi megfigyelők - köztük Karolosz Papuliasz volt görög külügyminiszter - ama nyilatkozatait is, amelyek a választások szabályszerűségét, demokratikus voltát, a külső ellenőrzés szabadságát hangoztatták. Belgrád csak számára baráti országból hívott meg megfigyelőket a választásokra.

A Nyugat és a belgrádi vezetés kölcsönösen azzal vádolja a másikat, hogy manipulációkra készül a választások eredményének meghamisítására.

A koszovói albánok saját politikai vezetőik bojkottfelhívását követve távol maradtak a jugoszláviai választásoktól. Bernard Kouchner, az ENSZ-adminisztráció vezetője betiltott minden albán politikai rendezvényt vasárnapra, hogy ezzel is csökkentse az esetleges viszályok kirobbanásának esélyét az albánok és a szerb kisebbség között, amely a tartomány északi és középső részén viszont részt vett a választásokon.

A 60 ezer főnyi koszovói szerb szavazópolgár kicsiny töredékét alkotja az összesen 7,4 millió jugoszláviai szavazásra jogosultnak. Az etnikai alapú összetűzéseiről hírnevet szerzett Mitrovicán a nap első felében nyugalom uralkodott.

A város északi, szerbek lakta feléből sem érkeztek hírek erőszakos eseményekről, és Koszovó többi részét sem zavarták meg soron kívüli események. Az ENSZ-karhatalom "mozgó megfigyelő egysége" előzetes óvatossági lépésként megszámlálta a szerb szavazópontokra érkezőket, nehogy Szlobodan Milosevics elnök kormánya utólag túlzó adatokat közöljön a részvételről. A Reuters szerint a kormány feltételezhetően nem fog visszariadni a tömeges választási csalástól Milosevics hatalmon maradása érdekében.

A belgrádi Index rádió híre szerint az ellenzékkel rokonszenvező Momcsilo Trajkovics koszovói szerb vezető nem adhatta le voksát Caglavicában. Rajta kívül másik 110 szerb sem tudott szavazni. A helyi választási bizottság magyarázata szerint Trajkovics tavaly júniusig Pristinában élt, és nem jelentette be lakhelyváltozását, ezért maradhatott ki neve a választók lajstromából.

A Milosevics legfőbb ellenfelére, Vojiszlav Kostunicára szavazni kívánó Trajkovics saját elmondása szerint egész életében Caglavicában élt.

(MTI)

Korábban:

(2000. szeptember 24.)