Djindjics szerint már tárgyalnak a hatalom békés átadásáról <br/>

Vágólapra másolva!
Zoran Djindjic, a Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) ellenzéki tömörülés kampányfőnöke a brit állami rádiónak szerdán este kijelentette: alsóbb szinten már tárgyalások folynak a kormányzó párt képviselőivel arról, hogy békés úton átadják a hatalmat az ellenzéknek. Djindjic az interjúban azt is közölte, hogy az eddig Szlobodan Milosevics elnököt támogató jugoszláv hadsereg tudatta: nem szándékozik beleavatkozni az országban zajló eseményekbe.
Vágólapra másolva!

Helyszíni jelentés szerint több tízezer ember gyülekezett szerda este Belgrád központjában, ahol a Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) tömörülés nagygyűlést tervezett választási eredményeinek elismerését követelve. Jugoszláviában vasárnap tartottak választásokat, és a DOS saját eredményei alapján biztosra veszi elnökjelöltje, Vojiszlav Kostunica első fordulós győzelmét Szlobodan Milosevics jugoszláv elnökkel szemben.

A választási bizottság kedden az előzetes eredmények alapján viszont második fordulót valószínűsített. A Beta hírügynökség szerint szerda este hét óra után tízezrek kezdtek gyülekezni Belgrád központjában. A megmozdulást eredetileg a jugoszláv parlament elé tervezték, de Zoran Djindjics ellenzéki vezető szerint a rendőrség kérésére áttették egy közeli térre. Djindjics ezt azzal indokolta, hogy biztosak választási győzelmükben és nem kívánnak incidenseket.

Djindjics szerdán közölte azt is, hogy az esti megmozduláson várhatóan közzéteszik saját választási eredményeiket. A Beta jelentése szerint szerda este a vajdasági Újvidéken és a közép-szerbiai Kragujevacon mintegy tíz-tízezer, a dél-szerbiai Nisben pedig közel ötezer ember gyűlt össze a DOS nagygyűléseire.

George Robertson, a NATO főtitkára szerdán Brüsszelben hangsúlyozta, hogy a NATO fokozott figyelemmel kíséri a jugoszláviai helyzetet, és megfelelő létszámú csapatokat állomásoztat a térségben. A főtitkár kijelentette: "Jugoszlávia demokratizálásának következő fejezete az ország népének kezében van, s a jelen helyzetben ehhez nincs hozzátenni valóm. Az ő helyzetmegítélésükre bízom a dolgot".

Robertson a szövetség székhelyén fogadta Ljubcso Georgievszki macedón miniszterelnököt. A főtitkár meleg szavakkal méltatta Macedónia kulcsfontosságú szerepét a térség stabilitásában és hangoztatta, hogy a NATO hálás Georgievszki kormányának a tavalyi háború idején vállalt áldozataiért és bátorságáért. Emlékeztetett arra, hogy a NATO ma is csapatokat állomásoztat Macedóniában, hogy erősítse a térség biztonságát.

Georgievszki válaszul aláhúzta, hogy akármi történik is a közeljövőben, szükség van a NATO tartós jelenlétére. Ez a katonai jelenlét megelőző hatással van, elriaszt a komolyabb incidensektől. Georgievszki nem titkolta, hogy valós veszélynek tartja a feszült helyzet további romlását Jugoszláviában, de kifejezte azt a meggyőződését, hogy a NATO csapatok térségbeli jelenléte következtében az esetleges eszkaláció megmarad Jugoszlávia határain belül.

A főtitkár kitért a jugoszláviai belső helyzetre való minden további kérdés elől, így arra a kérdésre sem válaszolt, hogy kapcsolatban áll-e a NATO Vojiszlav Kostunicával, akit az ellenzék már az elnökválasztás győzteseként ünnepel. Magas rangú NATO tisztviselő viszont később hangsúlyozta, hogy a szövetség semmiféle kapcsolatot nem tart Kostunicával.

(MTI)

Ajánló: