Vágólapra másolva!
Az orosz lapok Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök választás utáni helyzetét elemzik. Az orosz újságírók úgy vélik, a jelenlegi elnök még a véres eseményektől sem retten vissza, ha hatalmának megtartásáról van szó. Mindezek miatt úgy vélik, hogy Oroszországnak nem kellene tovább támogatnia Milosevicset.
Vágólapra másolva!

Szerbia véres leszámolásra készül: Milosevics és ellenzékének szembenállása kritikus ponthoz érkezett, mivel az utóbbi - megérezve a hatalom reális közelségét - a jelek szerint nem retten vissza a vér ízétől sem - írta szerdai kommentárjában a Vremja MN orosz napilap.

A Nyezaviszimaja Gazeta szalagcímében a jugoszláviai "törvényes forradalmat" valószínűsíti, és úgy vélekedik: a nyugati országok igazi célja nem egyedül Jugoszlávia demokratizálása, hanem legalább annyira az is, hogy Szlobodan Milosevicset a hágai Nemzetközi Törvényszék elé citálják. Ez utóbbi ugyanis a Jugoszlávia elleni NATO-agresszió igazolását szolgálná, jóllehet a beavatkozást a szerb ellenzék vezetői is - köztük Kostunica - kivétel nélkül elítélik. Az orosz lap vélekedése szerint a büntetőintézkedések feloldása is mindaddig csak ígéret marad, amíg nem sikerül bíróság elé állítani Milosevicset.

A Vedomosztyi című gazdasági napilap hosszasan elemzi a jugoszláv lehetőségeket. A lap szerint szép megoldás lenne a szerb nép nevében megdönteni Milosevicset, de a nyugati szándékokra rávetődik a Kreml árnyéka, azé a Kremlé, amely következetesen támogatta a belgrádi rezsimet, kockára téve még saját tekintélyét is. Azé a Kremlé, amely következetesen bizonygatta saját állampolgárainak, hogy Jugoszlávia vezetői Oroszország igazi szövetségesei. Gerhard Schröder német kancellár valószínűleg azért is jött Moszkvába, hogy megnyugtassa Vlagyimir Putyin elnököt, és hogy német gazdasági segítséget helyezzen kilátásba. Márpedig ha Berlin kész segíteni Moszkvának, cserébe Belgrád feladásáért, akkor az agyafúrt Miloseviccsel tényleg torkig van már a Nyugat'' - írta a lap.

Az orosz napilap által közölt újságírói vélemény szerint Putyinnak el kellene fogadnia a német pénzt, hiszen Milosevics rendszere amúgy is összeomlik. Ha Milosevics most is megőrizné hatalmát, rezsimje saját nómenklatúrája számára sem lenne legitim. Előbb vagy utóbb Milosevicset saját tábornokai vinnék el Hágába, a szerb kormány pedig követelné Moszkvától a diktátor itt nagykövetként ténykedő fivérének kiadatását.

A támogatás megvonása Milosevicstől azért is fontos lenne Moszkva számára, mert az orosz vezetésnek lassacskán hozzá kellene szoktatnia az orosz lakosságot ahhoz, hogy Moszkvának immár nincs semmiféle szövetségese a Balkánon. Jugoszlávia csak akkor tekintett Oroszországra, amikor szomszédaival az utolsó oroszig igyekezett harcolni - a szerb nép történelmének minden más, sikeresebb és boldogabb szakaszában a nyugati államokkal való rendkívül meghitt viszonyáról tett tanúbizonyságot.

Még néhány év, és a jugoszláv vezetők már az EU- és NATO-tagság perspektíváit elemezgetik majd, sajnálkozva vezetve be a schengeni vízumszabályokat Oroszországgal szemben - jósolta a Vedomosztyi című gazdasági napilapban megjelent kommentár.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.26.)