Putyin Belgrádba küldené külügyminiszterét<br/>

Vágólapra másolva!
Putyin orosz államfő elküldené külügyminiszterét, Igor Ivanovot a jugoszláv fővárosba, hogy konzultáljon a választások után kialakult válságban érintett felekkel. Putyin reméli, hogy Jugoszlávia külső beavatkozás nélkül oldja meg a válságot. Közben Görögország az ellenzék kérésre válaszolva bejelentette, hogy kész közreműködni az elnökválasztás szavazatainak újraszámlálásában.
Vágólapra másolva!

Vlagyimir Putyin orosz államfő szombaton a Kremlben újságírók előtt kijelentette, hogy kész külügyminiszterét, Igor Ivanovot Belgrádba küldeni. Putyin szavai szerint az orosz külügyminiszter azzal a céllal utazna a jugoszláv fővárosba, hogy konzultáljon a választások után kialakult válságban érintett valamennyi féllel - jelentette az AFP az Interfax hírügynökségre hivatkozva.

Az orosz elnök elmondta, hogy a jugoszláv nép csakis külső beavatkozás nélkül, maga dönthet sorsáról, jövőjéről, és Oroszország nem szeretné, ha Jugoszlávia összeomlana. Minden kérdést a törvény keretein belül kell rendezni, mert - mondta Putyin - "ha más úton indulnak el, akkor megkérdőjelezik a hatalom törvényes voltát". Putyin kifejtette, hogy a törvényes lépésekhez egyebek mellett azért is szükség van, hogy megőrizzék Jugoszlávia területi egységét.

Görögország is kész közreműködni a jugoszláv válság megoldásában. A görög külügyminisztérium szóvivője, Panosz Beglitisz bejelentette, hogy országa kész az összes érdekelttel együttműködve olyan kezdeményezést tenni, amely megoldhatja a jugoszláviai válságot.

A görög szóvivő Vojiszláv Kostunica jugoszláv ellenzéki elnökjelölt felhívására reagált ezzel a nyilatkozattal. Kostunica arra kérte Athént, hogy vegyen részt a jugoszláviai elnökválasztáson leadott szavazatok újraszámlálásában, és segítsen ezzel a jugoszláviai belpolitikai feszültség enyhítésében.

Az orosz és a görög segítségre azért lenne szükség, mert súlyos feszültség alakult ki a jugoszláv belpolitikában a múlt vasárnapi elnökválasztás után. A hatalom és az ellenzék hevesen vitatja a szeptember 24-én megtartott elnökválasztás eredményét. Az ellenzék szerint Kostunica egyértelműen megnyerte az elnökválasztást. A szövetségi választási bizottság is elismerte Kostunica fölényét, de hivatalos adata szerint az ellenzéki jelölt nem szerzett elegendő szavazatot az első fordulós győzelemhez, ezért második fordulót kell rendezni, amelyben Kostunicának újból meg kell mérkőznie Szlobodan Milosevics hivatalban levő elnökkel.

A nemzetközi tiltakozáshoz csatlakozva Ukrajna is felszólította a jugoszláviai politikai erőket: rendezzék véglegesen, kizárólag békés úton és az ország stabilitásának és társadalmi rendjének tiszteletben tartásával az elnökválasztás első fordulójával kapcsolatos összes kérdést.

(MTI)

Korábban:

(2000. szeptember 29.)