Milosevics bukásáig sztrájkolnak a bányászok Kolubarában<br/>

Vágólapra másolva!
A jugoszláv vezérkari főnök kedd kora hajnalig tárgyalt a Kolubara szénbánya sztrájkoló dolgozóival, hasztalan próbálva rávenni őket, hogy vegyék fel a munkát. Eközben Belgrádban és más szerbiai városokban több tiltakozót letartóztatott a rendőrség.
Vágólapra másolva!

A kolubarai bányászok kedden kijelentették Nebojsa Pavkovics tábornoknak: mindaddig sztrájkolni fognak, amíg a szövetségi választási bizottság be nem jelenti, hogy Szlobodan Milosevics jugoszláv államfő vereséget szenvedett a tíz nappal ezelőtt tartott elnökválasztáson.

A vezérkari főnök ezzel példa nélkül álló erőfeszítést tett, hogy megoldást találjon a Kolubara bányában kialakult patthelyzetre. Belgrád aggodalma érthető, hiszen a fővárostól mintegy húsz kilométerre délre fekvő bányában kitermelt szénnel állítják elő az ország áramellátásának mintegy hatvan százalékát. A bányászok pénteken kezdtek szolidaritási sztrájkot a Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) támogatására, és jelenleg mintegy hét és fél ezren vesznek részt a tiltakozó megmozdulásban.

A vezérkari főnök "bányalátogatására" egy nappal azután került sor, hogy Milosevics elnök országosan sugárzott televíziós beszédben élesen támadta az ellenzéket, és annak vezetőit gyakorlatilag a Nyugat "bábjainak" minősítette.

Szerbia néhány városában hétfőn rendbontások voltak, megbénították a közlekedést, erőszakosan léptek fel egyes állampolgárokkal szemben és megrongálták vagyontárgyaikat, ezért a rendőrség közbelépett.

Az erőszakos cselekményeket Zoran Djindjics pártjának (a Szerbiai Demokratikus Ellenzéknek) a tagjai követték el - írta a Tanjug belgrádi hírügynökség. Kilenc személyt tartóztattak le Belgrádban. Állampolgári panaszok alapján a rendőrség további húsz, egyelőre nem azonosított személyt szándékozik letartóztatni. Két személyt másutt vettek őrizetbe.

A rendőrség a Szerbia déli részén lévő Prokuplje városban is intézkedéseket foganatosított "huligánok" ellen, akiknek számát nem pontosították. Ők a helyi televízió épületébe akartak behatolni. Egy, az ellenzéki tömbhöz tartozó független szakszervezeti szövetség kilenc személy letartóztatását erősítette meg. Közleménye szerint azonnal 15 napi elzárásra ítélték őket. A szakszervezet követelte szabadon engedésüket.

Belgrádban az éjszaka folyamán több embert tartóztatott le a rendőrség, hogy megpróbálja letörni a közúti forgalmat akadályozó blokádakciót. Sajtójelentések szerint a rendőrök nyolc kamionsofőrt vettek őrizetbe. Egyiküket azonnali hatállyal tíznapos elzárásra ítélték. Kedd reggel állítólag egy független szakszervezeti vezetőt is őrizetbe vettek.

Zimony központjában röviddel hajnali öt óra után a rendőrség felszámolt egy úttorlaszt, amelyet kombájnokkal létesítettek helybeliek. Egy tiltakozót őrizetbe vettek.

Az orosz elnök kezdeményezése - amelyben moszkvai találkozóra hívta Szlobodan Milosevics jugoszláv elnököt és kihívóját, Vojiszlav Kostunicát - nem több látványos propagandafogásnál, amelynek sikerére nem is számított komolyan senki a Kremlben, sokkal inkább a hazai és a nemzetközi közvélemény érdeklődésének felkeltésére - írta keddi számában az Izvesztyija. A tekintélyes moszkvai napilap szerint Vlagyimir Putyin elnök szokatlan állhatatosságról tett tanúbizonyságot, újra és újra felajánlva közvetítését a jugoszláv válság megoldásában. A jelek szerint egyáltalában nem zavarja őt az a tény, hogy Milosevics korábban már elutasította az orosz közvetítést - Igor Ivanov külügyminiszter közreműködését -, s válaszul az orosz államfő még konkrétabb javaslatot tett. Az Izvesztyija szerint kevéssé valószínű, hogy Belgrád kedvező választ ad Putyinnak. Emellett a jugoszláv elnök nehezen tudna eljutni Moszkvába, hiszen a környező országokban földre kényszerítenék repülőgépét. A lap nem tartja valószínűnek Milosevics "illegális elszállítását" sem egy orosz géppel, hiszen egy ilyen titkos akció - különösen most, amikor Putyin nyílt kártyákkal játszik a Nyugattal - komoly veszélyt jelentene Oroszország nemzetközi tekintélyére nézve.

Az újabb Putyin-kezdeményezést értékelve több orosz lap is úgy látja, hogy a Kreml elfogadta a jugoszláv választások hivatalos eredményét, amikor "a második fordulóba jutott két jelöltet" hívta meg Moszkvába.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.02.)