Saron nem érzi felelősnek magát a véres eseményekért<br/>

Vágólapra másolva!
Ariel Saron nem ismeri el, hogy az utóbbi napok vérengzéseit a jeruzsálemi mecseteknél tett látogatása váltotta volna ki. A politikus azzal védekezik, hogy nem lépett be az Al-Aksza mecsetbe, amely a zsidók legszentebb helyének számító Templom-hegyen található, ugyanakkor úgy véli, Jeruzsálemben nem kell engedélyt kérnie egy sétához. Szerinte az erőszakhullámot előre megtervezték.
Vágólapra másolva!

A La Stampának adott interjújában a Likud párti politikus - akivel kapcsolatban az olasz lap a "héja" jelzőt használja - azzal érvel: a jeruzsálemi Mecsetek terét nem először kereste fel a múlt csütörtökön. Már csak azért sem, mert azt a helyet háromezer év óta Templom-hegynek nevezik, és a zsidó nép egésze számára a legszentebb helynek számít. A látogatásnak nem volt semmiféle provokatív célja - mondja Saron, emlékeztetve, hogy nem lépett be az Al-Aksza mecsetbe. A látogatáshoz amúgy joga volt, mivel - mint kifejtette - Izrael államban és a teljes izraeli fennhatóság alatt álló Jeruzsálemben senkinek sincs szüksége engedélyre ahhoz, hogy bárhová is ellátogasson. Így egy muzulmánnak vagy egy kereszténynek sem kell engedélyt kérnie a zsidóktól ahhoz, hogy a Siratófalhoz mehessen - folytatta okfejtését a Likud párti politikus.

Saron valótlannak tartja azokat az állításokat, amelyek szerint az ő látogatása lett volna az erőszakos cselekmények kiváltója. Szerinte az erőszakhullámot már előzetesen megtervezték, s már a látogatás előtt tíz nappal összeütközések zajlottak Necarimban.

A nevezett látogatás előtti napon, illetve az azt követő hajnalon két izraeli katona vesztette életét két különböző merényletben. Pénteken Jasszer Arafat palesztin vezető találkozott a Fatah legszélsőségesebb szárnyának milicistáival, és parancsot adott a fegyveres tüntetések megkezdésére - mondta Ariel Saron, hozzáfűzve: tiltakozó levelet írt Madeleine Albrightnak (ő is Saront tette felelőssé a zavargásokért), s abban megadta az amerikai külügyminiszter asszonynak az amerikai álláspont szempontjából hiányzó információkat, "helyreigazítás céljából".

A Likud "héjája" az olasz lapnak kijelenti: nem számított ilyen heves erejű összecsapásokra, mint ahogy azt sem hitte volna korábban, hogy az izraeli parlament bizonyos tagjai "lenácizzák" az izraeli katonai parancsnokokat, és teljes felkelésre szólítanak fel. Saron szerint vissza kell állítani a törvényességet Izraelen belül, mivel megengedhetetlen, hogy az ország északi része teljes elszigeteltségben maradjon, s hogy az állampolgárok egy részének a mozgását az állampolgárok egy másik része akadályozza. Saron elképesztőnek tartja, hogy a knesszet arab képviselői állnak olyan zavargásoknak az élén, amelyek halálos áldozatokat is követelnek.

Saron ugyanakkor úgy véli: Arafat mindig az erőszakhoz folyamodik, ha bizonyos pillanatokban engedményeket akar kicsikarni (a tárgyalási folyamatban). A mostani véres cselekmények akkor érnek véget, ha majd a palesztin vezető úgy véli: most már elegendő hasznot húzott a konfliktusból - nyilatkozta Ariel Saron.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.03.)