Hétfőn megkezdik a Jugoszlávia elleni szankciók feloldását<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió hétfőn hozzálát a Jugoszlávia elleni szankciók feloldásához - mondta Javier Solana pénteken. Románia közben elismerte Kostunicát Jugoszlávia elnökének. Az ukrán kormány reméli, hogy hamarosan stabilizálódik a helyzet Jugoszláviában. A francia védelmi miniszter szerint Milosevicset mindenképpen bíróság elé kell állítani.
Vágólapra másolva!

Hubert Védrine, az EU-elnökséget ellátó Franciaország külügyminisztere csütörtök este közölte: beindítja az ahhoz szükséges eljárást, hogy a szankciók feloldására vonatkozó döntést hétfőn meghozhassák.

Solana azonban tovább ment, kijelentve, hogy a szankciók feloldása napok kérdése csupán. "Szerintem a helyzet visszafordíthatatlan" - mondta az AFP szerint.

Románia megszigorította légterének ellenőrzését. Egy magasrangú katona cáfolt azt a korábbi értesülést, mely szerint jugoszláv katonai gépek berepültek volna Románia légterébe.

Petar Sztojanov bolgár elnök a péntekre virradó éjjel a hadsereg, a légierő és a határőrség képviselőivel megvitatta az ahhoz szükséges lépéseket, hogy megakadályozzák Szlobodan Milosevics eddigi jugoszláv elnök és minden, háborús bűnökért keresett személy esetleges beutazását az országba - közölte a szófiai elnöki hivatal.

Az ukrán politikai vezetők reménykednek, hogy Jugoszláviában hamarosan stabilizálódik a helyzet és az élet visszatér a rendes kerékvágásba.

Alain Richard francia védelmi miniszter pénteken nyomatékosan szorgalmazta Szlobodan Milosevics eddigi jugoszláv elnök kiadását a hágai Nemzetközi Törvényszéknek.

Milosevicset magától értetődően át kell adni a hágai testületnek - mondta Richard az RTL rádiónak, kifejtve, hogy Szerbiában csak akkor állhat helyre a nyugalom, "ha Milosevicset meglelik, és Vojiszlav Kostunica (megválasztott elnök) biztosan megmarkolja a kormányrudat".

Antonio Guterres portugál miniszterelnök méltatta "a jugoszláv demokraták harcát az egyik legelnyomóbb diktatúra ellen", és kifejezte reményét, hogy a demokratikus átmenet békés lesz, a szerb nép többségének akaratával összhangban.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.06.)