Arafat szerint az izraeli kormány szándékosan robbantotta ki a véres zavargásokat<br/>

Vágólapra másolva!
Izraeli katonák szombaton tüzet nyitottak az izraeli-libanoni határon gyülekező palesztin tüntetőkre, és két palesztint megöltek, tucatnyit pedig megsebesítettek. Ezzel a kilenc napja tartó erőszakhullám áldozatainak száma kilencvenre emelkedett. Jasszer Arafat palesztin elnök azzal vádolta meg eközben az izraeli kormányt, hogy szándékosan robbantotta ki a palesztin területeken napok óta tartó véres zavargásokat, és az a célja, hogy megfélemlítse, és ezzel a jeruzsálemi mohamedán szent helyekről való lemondásra kényszerítse a palesztinokat.
Vágólapra másolva!

A libanoni területeken fekvő menekülttáborokból palesztinok százai utaztak autóbuszokkal a Nakúra várostól délkeletre elhelyezkedő határszakaszra, hogy Izrael ellen tüntessenek a kilenc napja tartó erőszakos események miatt. A határt őrző maroknyi izraeli katona azután nyitott tüzet, hogy a libanoni területen, de közvetlenül a határvonal mellett összegyűlt palesztinok köveket kezdtek el hajigálni, és válogatott sértéseket, durvaságokat kiabáltak át. (Az érintett szakasszal közvetlenül szomszédos egy zsidó telep.)

A golyók két palesztin, köztük egy 23 éves fiatalember életét oltották ki, és több mint tucatnyi tüntető megsebesült. Négy palesztin menekült elájult, amikor belélegezte az izraeliek által kilőtt könnyfakasztó gránátok füstjét. Ez volt a legsúlyosabb incidens a libanoni-izraeli határon azóta, hogy a zsidó állam 22 évig tartó megszállás után május végén kivonta csapatait Dél-Libanonból.

Eközben szombaton két újabb palesztin halt bele a pénteki összecsapásokban szerzett sebesüléseibe. Az egyik áldozatot, egy 23 éves palesztin fiatalembert Náblusz környékén találták el izraeli lövedékek, egy másik férfiról pedig csak annyit tudni, hogy Gázában halt meg sebesülései következtében.

Az újabb áldozatokkal pénteken - amelyet több palesztin szervezet a "harag napjának" nyilvánított - tizenkettőre növekedett a halottak száma, míg a kilenc napja tartó erőszak áldozatainak összesített listáján már 90 név szerepel. A halottak között 77 palesztin, 10 izraeli arab és 3 izraeli van.

Az izraeli kormány közben csalódottsággal vette tudomásul, hogy a palesztin biztonsági tisztek ígéreteinek ellenére a palesztin rendőrség nem tudta megvédeni Nábluszban a József sírja néven ismert zsidó szent helyet. Annak örömére, hogy az izraeli katonák átadták a hely feletti ellenőrzést a palesztin rendőrségnek, palesztin civilek és fegyveresek tucatjai gyűltek össze a síremléket borító épület körül, majd betörtek, az ott talált zsidó könyveket és tárgyakat megtaposták, széttépték, sőt felgyújtották, majd szétrombolták az öt helyiségből álló épületet. A kis fehér épület lángokban áll, gyakorlatilag csak a falak maradtak meg.

A Szíriában kormányzó Baasz párt felhívására szombaton egyetemisták, szakszervezeti vezetők és köztisztviselők ezrei vonultak fel Damaszkusz utcáin, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a palesztinok elleni izraeli fellépés ellen. Az Izrael-ellenes jelszavakat hangoztató tüntetők nem tudtak eljutni az Egyesült Államok nagykövetségéig, mivel a rendőrség lezárta a külképviselethez vezető összes utcát, nyilván elővigyázatosságból, mivel előző nap súlyos összecsapás tört ki a rendőrök és a nagykövetség megostromlására készülő tüntetők között.

Kuvaiti politikai szervezetek - a palesztinok iránti igen ritka gesztusként - igyekeznek rávenni különböző csoportokat és egyetemistákat, hogy szervezzenek Izrael-ellenes tüntetéseket. (Kuvait neheztel a palesztin vezetőkre, de főleg Jasszer Arafatra, mert az 1990-91-es öbölháborúban Irakot támogatták.)

Jasszer Arafat palesztin elnök a Mallorca szigetén, egy mediterrán biztonsági fórumon elmondott - időnként dühös hangvételű felszólalásban - nemzetközi közösséget is hibáztatta, amiért nem gyakorol nagyobb nyomást Tel-Avivra a párbeszéd újraindítása érdekében.
A palesztin vezető azt mondta, hogy Ariel Saron jobboldali politikus az izraeli kormány jóváhagyásával látogatott el a mohamedán mecsetekhez, annak ellenére, hogy a hadsereg vezérkara eltanácsolta ettől. (A látogatás robbantotta ki a zavargásokat.) Arafat szerint a kormány jóváhagyása "politkai döntés volt, s egy politikai és katonai terv eleme", amely a mecsetekben imádkozó palesztinok lemészárlására irányult.

Arafat elítélte a palesztin települések körbezárását, amelynek szerinte az a célja, hogy kiéheztesse a palesztin népet, mert azt hiszik, hogy a "vérfürdő rákényszeríti a palesztin népet arra, hogy elfogadja a szent helyek kolonizációját".

A palesztin politikus emlékeztetett arra, hogy a Palesztin Nemzeti Tanács két ízben is elhalasztotta az önálló állam kikiáltását. Ehud Barak izraeli miniszterelnök szemére vetette, hogy nem utazott el a Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel megbeszélt találkozóra Sarm es-Sejkbe, ahol a legutóbbi megállapodásaikat aláírták. Emellett felszólította Izraelt, hogy szedje össze a bátorságát, és teljesítse az ígéreteit.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.05.)