Folytatódnak az összecsapások Izraelben<br/>

Vágólapra másolva!
Húsz palesztin sérült meg pénteken azokban az összecsapásokban, amelyeket az izraeli hadsereggel vívtak a Jordán folyó nyugati partján és a Gáza-övezetben. A palesztin hatóság tegnap szabadon engedett több tucat Hamász-aktivistát. A radikális gerillacsoportok azt követelik Arafattól, hogy fegyverezze fel a védtelen palesztinokat.
Vágólapra másolva!

A legsúlyosabb összetűzést Hebronból jelentették, ahol az izraeli katonák valódi és kaucsuklövedékekkel válaszoltak kődobáló palesztinoknak. Betlehemben, Ráhel sírhelyénél öt palesztin sebesült meg, mert kődobálásukra az ott posztoló katonák puskalövésekkel válaszoltak. Rámalláhban egy hasonló fegyverekkel jellemzett összecsapásban négy palesztin sérült meg könnyebben.

A két hete kiújult közel-keleti erőszak helyszínein több ezer palesztin tüntetett pénteken. Egyedül Libanon legnagyobb menekülttáborában hétezren demonstráltak a csütörtöki rakétatámadás miatt. Gázában iszlám szélsőségesek egy szállodát, üzleteket és keresztények otthonát gyújtották fel arra hivatkozva, hogy alkoholt árultak vagy rejtegettek. Jeruzsálemben a rendőrök gumibotokkal oszlattak szét egy kisebb tüntetést, de súlyosabb sebesülést nem jelentettek. Gázától délre ugyancsak tüntetésben két embert sebesített meg az izraeli hadsereg. Izrael- és Egyesült Államok-ellenes tüntetéseket tartottak az arab világ számos országában, például Bahreinben is.

Izrael eközben felszólította a palesztin hatóságot, hogy haladéktalanul börtönözze be újra a napokban szabadlábra helyezett Hamász-tagokat. A közel-keleti békefolyamat ellenzői közé tartozó iszlám szélsőségesek közül több tucatnyian nyerték vissza szabadságukat az elmúlt napokban.

Egyre közelebb kerül egy nemzetközi csúcsértekezlet lehetősége is. Bár Izrael hivatalosan még pénteken is azt közölte, hogy nem készül csúcstalálkozóra, név nélkül nyilatkozó illetékesei elismerték, hogy folynak a konzultációk a legmagasabb szintű tárgyalásról. Utóbbira már a hétvégén sor kerülhet, házigazdának pénteken a mindkét féllel jó kapcsolatokat tartó Törökország ajánlotta magát, de lehetséges az elsőként szóba került Egyiptom is. Palesztin forrásból azt közölték, hogy a csúcson Jasszer Arafat palesztin vezető és Ehud Barak izraeli miniszterelnök is részt vesz.

A találkozó megtartására szólított több nyugati vezető. José María Aznar spanyol kormányfő személyesen kérte Arafatot, hogy fogadja el a csúcs ötletét, és vegyen részt a találkozón. A megbeszélésen a jelenlegi elképzelések szerint Egyiptom, az Egyesült Államok, Jordánia és az ENSZ képviselője is jelen lenne.

Több radikális palesztin gerillacsoport - köztük a Palesztinai Népi Harci Front (PPSF) - pénteken arra szólította Arafatot, hogy fegyverezze fel a palesztinokat a Gáza-övezetben és a Jordán partján. E szervezetek állítólag jelenleg egyeztetik az izraeli erők ellen tervezett akcióikat. A Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért (DFLP) egyik vezetője azt is követelte, hogy a jövőben vigyázzák nemzetközi békefenntartók a palesztinok épségét saját területeiken.

(MTI)

Ajánló:

(2000.10.12.)

Korábban:

(2000.10.13.)